“Zabawa w kolory” w Galeriach MDK

W czwartek, 25 stycznia 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju została otwarta 18. wystawa z cyklu Radość Tworzenia. To kolejna prezentacja dorobku twórczego pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia. Ekspozycja została zatytułowana „ZABAWA W KOLORY”.

Pomimo deszczowego i pochmurnego popołudnia, kiedy wieje wiatr, pada deszcz i nie chce się wychodzić z domu, w progi Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zawitali bardzo mili goście – dzieci, rodzice, opiekunowie i sympatycy pracowni Tęczowa Malarnia. Skłonił ich do wizyty naszej placówce zgoła odmienny klimat!

W galeriach na pierwszym i drugim piętrze zawitał KOLOR! Można powiedzieć, że to zaczarowany świat małych artystów, w którym odnaleźć można radość, entuzjazm, kreatywność!

Uroczystość rozpoczęła piosenką pt. „Piosenka na cztery kopyta i wiatr” wokalistka Studia Wokalnego CANTO Zuzanna Krzeszowiec. Nauczycielką sprawującą opiekę artystyczną jest Kornelia Rudy.

Wszystkich przybyłych na uroczysty wernisaż powitała bardzo serdecznie w imieniu Dyrektora MDK Urszuli DemuchyJoanna Łukaszczyk – organizator imprez.

O wystawie

Tegoroczna wystawa została zatytułowana ZABAWA W KOLORY, ponieważ to kolor zdominował obrazy stworzone przez dzieci z trzech najmłodszych grup p

XVIII wystawa z cyklu "Radość Tworzenia"

rowadzonych przez nauczycielkę plastyki Annę Świcę. W sumie obrazy stworzyło 39 artystów w wieku od lat 5 do 13. Blisko sześćdziesiąt prac zostało wykonanych w technikach malarskich – farb akrylowych, pasteli, technik mieszanych – zapełniło na miesiąc ściany dwóch pięter Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Inspiracji do stworzenia obrazów przez dzieci – a pokazywanych w galerii „Pierwsze Piętro” – dostarczyła szuka abstrakcyjna i jej nieograniczone wręcz możliwości zabawy, kreacji, wyobraźni.

Kolor jest najistotniejszym elementem ich dzieł, a nadrzędną ideą jest przekazanie jego emocjonalnego oddziaływania. Młodzi artyści pokazali wielkie twórcze zaangażowanie. Nieskrępowane, spontaniczne plamy, kompozycje zbudowane z układów linii, form, barw, brył – zgeometryzowane czy nieregularnie rzucone pędzlem formy, rysowane mazakami, odbijane i podkreślone fakturą niczym abstrakcje Vasiliego Kandinskiego, farby wylewane prosto na papier, jak w malarstwie Jacksona Pollocka,.

Na uwagę zasługuje podwieszona – współgrająca z obrazami – kompozycja z barwnych kół, kwadratów i trójkątów, przypominająca swą formą rzeźby kinetyczne, których prekursorem był amerykański artysta Alexander Calder. Małymi twórcami elementów instalacji byli: Zuzia Krawczyk, Amelia Dybiak, Jagoda Góra, Karolina Grudziński, Maja Myszak, Dawid Karczewski, Carlos Hawryluk.

To Galeria na Pierwszym Piętrze, a co zobaczymy na drugim piętrze? Ściany MDK zapełniły obrazki ukazujące barwny i radosny świat dziecięcych zabaw, ulubionych zabawek, ukochanych zwierząt i wspaniałych przyjaciół, portrety rodzinne oraz autoportrety małych artystów.

To właśnie jest zabawa w kolory!

Zapraszamy do oglądania i podziwiania wystawy także w formie on-line.

Całość ekspozycji uzupełnia prezentacja dorobku i osiągnięć najmłodszych artystów, którzy mogą się pochwalić wynikami pracy w formie nagród, wyróżnień i kwalifikacji do wystaw. Informacje o osiągnięciach i działalności pracowni można zobaczyć na stronie internetowej naszej placówki oraz TV NAFALI.

Anna Świca podziękowała również rodzicom, dziadkom, ciociom za przyprowadzanie dzieci na zajęcia oraz wszystkim, którzy ukierunkowując zainteresowania widzą w sztuce potrzebę rozwoju dziecka, młodego człowiek.