BALETNICE – NOWA WYSTAWA W MDK

W środę, 24 kwietnia 2024 r., w galerii Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju została otwarta wystawa prac malarskich i rysunkowych zatytułowana BALETNICE. Autorami obrazów jest młodzież z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia.

Zgromadzonych na uroczystości otwarcia wystawy – przybyłych twórców prac oraz ich rodziny – powitała dyrektor MDK Urszula Demucha. Gościem oficjalnym była pani Małgorzata Okoń – reprezentująca dyrektora Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju – Marka Majewskiego. Pani dyrektor zwróciła uwagę, iż to kolejna w tym roku szkolnym ekspozycja pracowni Tęczowa Malarnia i jej wychowanków. Podjęta przez młodych artystów, z dwóch grup młodzieżowych, tematyka tańca pokazuje jak wielka może być różnorodność ujęcia jednego tematu. Podziękowała Annie Świcnauczycielce prowadzącej pracownię Tęczowa Malarnia i jednocześnie kuratorce wystawy za pomysł i realizację opowieści o tańcu, który jest przecież jedną z najpopularniejszych form pracy w placówce.

Anna Świca opowiedziała o inspiracjach i pracy nad obrazami.

Wystawa "Baletnice"

Na ścianach galerii „Pierwsze Piętro” pojawiło się 24 prace 23 autorów w wieku od 12 do 18 lat. Ekspozycja ma charakter monotematyczny, a prezentowane kompozycje ukazują piękno i trud tańca klasycznego. Bohaterkami obrazów są baletnice. Każda praca to osobna historia, którą możemy odczytać z obrazów. Młodzi artyści ukazali tancerki przygotowujące się do występu, ćwiczące i odpoczywające, skupione i unoszone przez muzykę podczas tańca.

Wystawa "Baletnice"

Gracja i piękno ruchu zostały przedstawione różnymi środkami i technikami plastycznymi – od rysunku miękkimi pociągnięciami czerni i szarości węgla, niuansów barwnych pasteli, po malarskie interpretacje w technice farb akrylowych. To zróżnicowanie powoduje, iż mamy do czynienia z wystudiowanymi, dopracowanymi w każdym detalu pracami, ale także ze swobodnymi i dynamicznymi kompozycjami oddającymi ruch i ekspresję tańca.

Wystawa "Baletnice"

Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja prac w wersji on-line wraz tegorocznymi sukcesami młodzieży. Można ją zobaczyć na stronie MDK i Facebooku placówki.

Prezentacja prac MALARSKICH i Rysunkowych Młodzieży z Pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia. Opieka artystyczna: Anna Małgorzata Świca. Wernisaż odbył się 24/04/2024 r., godz. 17.00, Galeria I Piętro MDK

OSIĄGNIĘCIA młodzież 2024 – Pracownia Tęczowa Malarnia MDK Biłgoraj

Podczas wernisażu Anna Świca pożegnała swoich najstarszych wychowanków. Ada Zych, Wiktoria Kurzyńska i Angelo Dziwura to trójka maturzystów, którzy w tym roku szkolnym kończą szkołę średnią i rozpoczynać będą nowy etap w swoim życiu. Szczególne podziękowania należą się Angelo, który uczęszczał na zajęcia plastyczne prowadzone przez Annę Świcę od bardzo wczesnych lat dziecięcych. Każdz nich rozwijało swoje zainteresowania i talent, niejednokrotnie bardzo wysoko oceniany podczas konkursów plastycznych.

Wystawa "Baletnice"

Wernisaż to też okazja do wręczenia nagród i pochwalenia się sukcesami w licznych konkursach plastycznych.

W podziękowaniu za wielki twórczy wysiłek wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe kubki z nadrukowaną pracą i z pewnością będzie to dla nich piękna, oryginalna pamiątka.

Wystawa "Baletnice"

Wystawę można oglądać do 22 maja br.

Serdecznie zapraszamy!

—-