Wystawa „Pogłaskać jeża, rozczesać chmury” oraz „Powiew wiosny”

W dniu 25 kwietnia 2023r. odbył się wernisaż dwóch wystaw dzieci i młodzieży z MDK. Wystawa grupy plastycznej „Pędzelki” pt. Pogłaskać jeża, rozczesać chmury” oraz 5 jubileuszowa wystawa grupy „Cudawianki” z pracowni rękodzieła pt. „Powiew wiosny”.

Na początku wystawy zostały zaprezentowane prezentacje multimedialne obu grup, które przygotowali pracownicy MDK. Gościnnie wystąpiły 2 wokalistki ze Studia Wokalnego „CANTO”, prowadzonego przez panią Kornelię Rudy – Wiktoria Krent i Wiktoria Tucka.

Wystawę otworzyła dyrektor MDK pani Urszula Demucha. O przebiegu prac i powstawaniu wystawy opowiedziała pani Irena Oręziak-Kupczak – opiekun artystyczny obu grup.

Wystawa „Pogłaskać jeża , rozczesać chmury” grupy „Pędzelki”, to prace najmłodszych wychowanków (5-9 lat) grup plastycznych, prowadzonych przez panią Irenę. Tytuł wystawy wpisuje się w rodzaj techniki wykorzystanej w pracach tzn. collage – techniki, w której można używać wielu materiałów o różnych fakturach i strukturach. Dzieci poznając świat mogą się zastanawiać jak by to było gdyby mogły pogłaskać jeża lub rozczesać chmury. Jest to świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni dziecka.

W ten sposób powstało 17 prac w technice collage i 17 prac malarskich w tematach wybranych przez dzieci, które w swoich pracach zastosowały takie materiały zestawiając je ze sobą: różnorodne kawałki tkanin, kawałki ozdobnych papierów, piankę dekoracyjną, podkładki kuchenne, sznurek, wstążkę, koronkę, korek, filc, liście oraz materiały florystyczne. W ten sposób powstała, kolorowa, radosna i piękna wystawa, którą można oglądać w Galerii I Piętro MDK.

Wystawa „Powiew wiosny” to 5 jubileuszowa, podsumowująca dorobek grupy, wystawa nieco starszych wychowanków (11-14 lat) grupy „Cudawianki” z pracowni rękodzieła.

Pracownia rękodzieła i grupa „Cudawianki” powstała we wrześniu 2018r. Wychowankami grupy są głównie dziewczęta w wieku od 10 do 14 lat. Podczas 5 lat grupa prezentowała wystawy okolicznościowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Karnawału, brała udział w konkursach plastycznych oraz uczestniczyła w wyjazdowych warsztatach z rękodzieła m.in. do Fabryki Bombek w Nowej Dębie, do Krainy Rumianku w Hołownie, na Warsztaty Zdobienia Pisanek do Tarnogrodu oraz do Akademii Łucznica pod Warszawą.

W 2019 r. grupa uczestniczyła w akcji charytatywnej organizowanej pod patronatem UNICEF Polska pt. „Wszystkie kolory świata”, szyjąc lalki a dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na pomoc dzieciom chorym i potrzebującym.

W ciągu tych kilku lat wychowanki grupy „Cudawianki” miały okazję poznać i nauczyć się wielu różnych technik rękodzieła i nie tylko, plastycznych i rzeźbiarskich również. Rękodzieło to wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający walory artystyczne, wykonany ręcznie. Do takich należą techniki wykonywane podczas zajęć: decoupage, collage, scrabocking, filcowanie na sucho, malowanie na szkle, prace z utwardzaczem powertex, modelowanie w masie solnej, porcelanowej i papierowej, bibułkarstwo, elementy florystyki, biżuteria, wiklina papierowa, odlewy gipsowe, batik.

Prace wykonywane w tych technikach to: stroiki i ozdoby świąteczne, kartki okolicznościowe, maski karnawałowe, rzeźby i instalacje 3 d, mydełka glicerynowe, kompozycje collage na płótnie, lalki szyte ręcznie, przedmioty szklane malowane farbami do szkła ,ozdabianie i dekorowanie przedmiotów drewnianych, blaszanych oraz papierowych, malowanie woskiem i farbami akrylowymi.

Wystawa „Powiew wiosny” prezentuje 34 prace wykonane w bieżącym roku szkolnym: prace Kwiatywełną malowane, Mandale – na szkle malowane, Instalacje 3 d – praca z utwardzaczem powertex, Batik –malowane woskiem oraz lampiony malowane farbami do szkła. Wystawa prezentuje również kilka prac, które zostały wykonane w poprzednich latach. Wszystkie te prace sprawiają, że cała wystawa ma charakter oryginalny i wyjątkowy.

Wystawę można oglądać w Galerii II Piętro MDK.

I. O-K