Tradycje zdobienia pisanek

We wtorek, 12 marca 2024 r., grupa dziewcząt z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju wzięła udział w XVIII Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek. Warsztaty zorganizował Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

W zajęciach wzięły udział podopieczne Anny Świcy z pracowni Tęczowa MalarniaIreny Oręziak-Kupczak z grupy Cudawianki. Każdy warsztat prowadzili znani i cenieni twórcy ludowi. Dzięki ich wskazówkom powstały przepiękne pisanki. Dziewczęta z Tęczowej Malarni pod okiem pani Danuty Płouchy zaznajomiły się z techniką malowania pisanek farbami akrylowymi oraz zdobienia jajek tradycyjną metodą batiku. Te technikę kultywuje od lat pani Katarzyna Zygmunt. Z kolei uczestniczki zajęć z Pracowni Rękodzieła – Cudawianki – dzięki panu Józefowi Lewkowiczowi poznały technikę wydrapywania pomalowanych jaj.

Pan Józef, to artysta ludowy z Nowego Sioła, który od ponad 40 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu, tworzeniem pisanek metodą batikową i drapaną. Wykonuje również najstarszą technikę graficzną – drzeworyt płazowski.

We wtorek, 12 marca 2024 r., grupa dziewcząt z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju wzięła udział w XVIII Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek. Warsztaty zorganizował Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Drugą techniką poznaną przez dziewczęta była technika sznurkowa połączona z wyklejaniem materiałem. Tu wskazówek udzielała Magdalena Futoma.

Każda uczestniczka warsztatów wyjechała z Tarnogrodu z kilkoma własnoręcznie wykonanymi pisankami, które z pewnością będą stanowić ozdobę wielkanocnych stołów.

Podczas przerwy w zajęciach w wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystym zakończeniu warsztatów. Gośćmi honorowymi byli Wicestarosta Biłgorajski Tomasz RogalaBurmistrz Tarnogrodu Paweł Dec.

Akcentem edukacyjnym był wykład etnografa Katarzyny Ignas z Muzeum w Przeworsku pt. Dlaczego zajączek kojarzy się dzieciom z Wielkanocą?

Warsztaty to wspaniała zabawa, ale też poznawanie i kultywowanie naszych tradycji. Mamy nadzieję na kolejne spotkania w przyszłym roku!