Pierwsze miejsce dla Szymona Pogorzelca

Ośmioletni Szymon Pogorzelec – wychowanek pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia przy MDK w Biłgoraju – został uhonorowany I miejscem w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”. Konkurs zorganizowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

I miejsce, Szymon Pogorzelec, lat 8, V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia” Wieliczka, 2023
I miejsce, Szymon Pogorzelec, lat 8

Adresatem konkursu „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia” były dzieci i młodzież w wieku od 6 do 20 lat, a jego głównym celem było spopularyzowanie wyjątkowych, wartościowych zabytków lokalnych ojczyzn, zachęcenie do zapoznania się z ich historią, a także uświadomienie potrzeby ochrony tych obiektów.

Jury składające się ze specjalistów z zakresu historii sztuki i plastyki oceniało nadesłane z całej Polski prace w trzech kategoriach wiekowych.

W pierwszej grupie oceniano prace dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Reprezentujący pracownię plastyczną Tęczowa Malarnia Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, ośmioletni Szymon Pogorzelec zdobył I miejsce. Szymon stworzył pastelami pracę ukazującą fragment starego miasta w Lublinie. Kolorowe kamieniczki, usytuowane na wzgórzu na przeciwko Zamku Lubelskiego, to szczególne miejsce wciąż niedoceniane i warte pokazania. Dziecięce postrzegane świata wciąż zaskakuje i zachwyca niekonwencjonalnym ujęciem i brawurowo wykorzystanymi kolorami. Mały artysta pracuje pod kierunkiem nauczycielki plastyki Anny Świcy.

Podsumowując imprezę organizatorzy podziękowali za udział w konkursie, którego celem było nie tylko wyłonienie wyjątkowych talentów artystycznych, ale przede wszystkim skupienie uwagi na wartościowych zabytkach, które zasługują na ocalenie. Dzięki młodym artystom z całej Polski udało się osiągnąć ten cel, przyciągając uwagę na zabytki w lokalnych ojczyznach. Najlepsze prace od 12 stycznia 2024 roku będą pokazane na wystawie Muzeum w Kopalni Soli oraz na stronie internetowej.

Gratulujemy kreatywności i zaangażowania wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!