Sukces w konkursie “Kwiaty późnego lata i jesieni”

Nagroda, trzy wyróżnienia i dwie prace zakwalifikowane do wystawy to efekt udziału wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Kwiaty” pt. „Kwiaty późnego lata i jesieni”, jaki odbył się w Rybniku.

Za chwilę rozpocznie się zima, a my na koniec astronomicznej jesieni mamy okazję do pochwalenia się sukcesem Julii Wasąg, Antoniny Tutki, Angela Dziwury, Franciszka Szado, Laury Szabat i Natalii Świerzak. Ta szóstka młodych plastyków, pracująca pod kierunkiem Anny Świcy i Ireny Oręziak-Kuczak namalowała swoje wizje i wrażenia na temat kwiatów kwitnących pod koniec lata i jesienią w polskich ogrodach i parkach.

"Kwiaty późnego lata i jesieni". Nagroda, Rybnik 2021
Julia Wasąg, lat 13
"Kwiaty późnego lata i jesieni", Wyróżnienie, Rybnik 2021
Angelo Dziwura, lat 16

Na konkurs zorganizowany przez Zespół Edukacyjno-Artystyczny Przygoda w Rybniku, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej „Przygoda” przy wsparciu Urzędu Miasta Rybnika, pod patronatem „Vitroflora” k/Bydgoszczy wpłynęło 3541 prac, wykonanych w różnorodnych technikach plastycznych.

Jury brało pod uwagę zgodność z tematem, poziom umiejętności warsztatowych, dobór techniki i jej dopasowanie do przedstawianego motywu, oryginalność w interpretacji tematu, kolorystykę i nastrojowość.

Nagrodzone zostały zarówno bardzo kunsztownie wykonane prace, o wręcz zadziwiającej precyzji w przedstawianiu detali, prace ekspresyjne i malowane „z gestu”, jak i obrazy ujmujące przedstawioną na nich aurę późnego lata i jesieni.

Reprezentanci MDK w Biłgoraju wykonali swoje prace w technice pasteli suchych, pasteli olejnych i farb akrylowych. W efekcie stworzone zostały wyjątkowe i niepowtarzalne obrazy kwiatów – słoneczników, rudbekii, hortensji, róż czy wrzosów.

W najmłodszej grupie wiekowej 5-7 lat wyróżnienie otrzymała praca siedmioletniej Natalii Świerzak (lat 7, tytuł pracy “Wrzos”) z grupy Pędzelki, podopiecznej Ireny Oręziak-Kupczak.

W tej samej kategorii do wystawy zakwalifikowały się prace dwójki sześcioletnich dzieci: Frania SzadoLaury Szabat. Najwyżej jury oceniło pracę Julii Wasąg (lat 13) nagradzając ją w kategorii 11-13 lat, natomiast w najstarszej grupie młodzieży w wieku 14-16 lat wyróżnienia przyznano Antosi Tutce (lat 14) i szesnastoletniemu Angelowi Dziwurze.

Ta grupa laureatów pracuje pod kierunkiem Anny Świcy w pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Zakwalifikowana do wystawy, Rybnik 2021