Otwarto wystawę plakatu filmowego w MDK

W czwartek 14 marca 2024r. odbył się wernisaż wystawy grup plastycznych Fantazja” i3D z cyklu WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW pt. „Plakat filmowy”.

Gościnnie wystąpiła solistka Wiktoria Tucka ze studia wokalnego CANTO, która zaśpiewała piosenkę pt. „Prawie udało się” z bajki Disneya o księżniczce i żabie.

Dyrektor MDK pani Urszula Demucha otworzyła wystawę i powitała gości. Następnie głos zabrała pani Irena Oręziak-Kupczak – organizator wystawy, opiekun artystyczny grup plastycznych „Fantazja” i „3 D”, która opowiedziała o przebiegu pracy nad wystawą.

Plakat filmowy to interesująca i bardzo istotna dziedzina sztuki. Stanowi nieodłączny element promocji każdej produkcji filmowej. Jego głównym zadaniem jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego widza i zainteresowanie go filmem. W miarę upływu czasu jego możliwości techniczne oraz artystyczne przeszły ogromną metamorfozę. Rozkwit technologiczny oraz siła reklamy sprawiły, że zaczęto większą uwagę przywiązywać do jego projektowania. Projektanci zaczęli eksperymentować z kolorami, kształtami i kompozycją, wykorzystując fotografię oraz zaawansowane techniki graficzne. Dzisiaj plakat filmowy często stanowi arcydzieło, które ma za zadanie nie tylko informować ale i fascynować, inspirować oraz wywoływać emocje.

Praca nad plakatem trwała od stycznia b.r. ,w rezultacie powstało 31 prac, w tym 2 pani Ireny Oreziak-Kupczak.

Realizując temat wystawy wychowankowie grup plastycznych wykonali jednocześnie dwa zadania przedstawiając funkcję plakatu konkretnego filmu oraz obraz malarski. To połączenie sprawiło, że powstały przepiękne i niepowtarzalne prace a galeria przypominała wnętrze holu kina pełnego plakatów filmowych.

W dalszej części wernisażu nauczycielka prowadząca grupy plastyczne pożegnała tegorocznych maturzystów , którzy ostatni rok uczęszczają na zajęcia plastyczne do grupy „3 D” wręczając im skromne upominki. Wręczyła również nagrody wychowankom, laureatom aktualnych konkursów plastycznych.

Wystawę można oglądać jeszcze przez miesiąc w Galerii I Piętro MDK.

I.O-K