MALOWANIE W SŁOŃCU I DESZCZU

W dniach 27-29 czerwca 2023 r. odbyły się plenerowe warsztaty malarskie dla młodzieży z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia zorganizowane w ramach Akcji Lato. Plener odbył się na terenie Zagrody Sitarskiej przy ul. Nadstawnej.

W czasie trzech dni szesnaście dziewcząt z dwóch najstarszych grup pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, pod okiem swojej nauczycielki Anny Świcy, pracowało twórczo w warunkach plenerowych.

Rok szkolny to praca w pomieszczeniach pracowni plastycznej, ale czas letnich wakacji spowodował chęć wyjścia poza placówkę. Choć akurat w tych dniach pogoda nie rozpieszczała młodych artystek, to z wielką ochotą i zapałem pracowały nad obrazami. Otoczenie i unikalne, drewniane zabudowania dawnego Biłgoraja, dały impuls do nieco odmiennego spojrzenia na przyrodę, architekturę i elementy wyposażenia przez pryzmat zmieniającego się światła, czy warunków pogodowych.

Po zagrodzie i zabudowaniach gospodarskich oprowadził nas pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, pod opieką którego znajduje się ten przepiękny obiekt. Ważne było, aby dziewczęta zapoznały się z tradycjami sitarskimi, codzienną pracą rzemieślników wytwarzających przedmioty codziennego użytku potrzebne w gospodarstwie. W zbiorach muzealnych znajdziemy nie tylko sita i przetaki, ale też przepiękne wyroby garncarzy, cieśli, kołodzieja, czy bednarza.

Każda uczestniczka pleneru musiała znaleźć odpowiedni motyw do swojego obrazu, zakomponować go na płótnie, dobrać kolorystykę. Podczas zajęć powstały prace w technice akrylowej, które mamy nadzieję, zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej. Warsztaty to wspaniała okazja do spotkania i integracji grupy, wspólnych rozmów i pracy. Końcowym akcentem pleneru była zabawa malarska i stworzenie wspólnych obrazów.

Mając nadzieją na kontynuację współpracy, dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju za przemiłe przyjęcie i życzliwość!