Malowane koty nagrodzone

XII Ogólnopolskie Biennale Plastyczne „KOT” 2024 odbywające się we Wrocławiu przyniosło wyjątkowy sukces dzieciom i młodzieży z pracowni Tęczowa Malarnia oraz Akwarela. Pierwszą nagrodę otrzymał Aleksander Dobrzyński, Izabela Pogorzelec wyróżnienie, zaś kolejnych siedmioro podopiecznych Anny Świcy i Ireny Oręziak-Kupczak otrzymało kwalifikacje do wystawy pokonkursowej.

Biennale, zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika Zespół „Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży” we Wrocławiu, ma na celu pobudzenie wyobraźni plastycznej na temat kota, którego obecność w życiu człowieka, czy kulturze może mieć bardzo różne oblicza. Często kot miał znaczenie symboliczne, był obiektem kultu religijnego, ale najczęściej kojarzony jest z przytulnym, domowym zwierzątkiem, które jednak lubi chodzić własnymi drogami.

Uczestnicy konkursu pokazali nie tylko znajomość kocich zwyczajów i ich relacje z człowiekiem, ale przede wszystkim stworzyli wspaniałe obrazy. Posługując się różnorodnymi technikami plastycznymi pokazali swoje zdolności obserwacji, kreatywność i wyobraźnię.

Jury w składzie: Magdalena Kuczma – artysta plastyk, nauczyciel, Natalia Tarnawa – artysta plastyk, Bartosz Ślusarski – artysta plastyk, wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, Arleta Wierzbicka-Lipska – artysta plastyk, nauczyciel-instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu po przejrzeniu i wnikliwej ocenie 232 nadesłanych prac nagrodziło, wyróżniło oraz zakwalifikowało do wystawy prace wyróżniające się wysokimi walorami artystycznymi. Wśród nich znalazło się aż 9 prac wychowanków pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Spośród wychowanków pracowni TĘCZOWA MALARNIA największy sukces odniósł dziewięcioletni Aleksander Dobrzyński, którego praca zdobyła I Nagrodę w kategorii wiekowej 7-9 lat. W kategorii 15-19 lat wyróżniono pracę autorstwa Izabeli Pogorzelec (lat 15). Kwalifikacje do wystawy otrzymali: Mateusz Olik (lat 8), Amelia Dybiak (lat 11), Olga Goch (lat 16) i Julia Kuraś (lat 16). Opiekę artystyczną nad laureatami sprawuje Anna Małgorzata Świca.

Kolejne wspaniałe sukcesy odnieśli podopieczni Ireny Oręziak-Kupczak z pracowni AKWARELA. Trójka zdobyła kwalifikacje do wystawy: Są to: Stanisław Kapica (lat 12), Łucja Podpora (lat 13) i Alicja Mierzwa (lat 10).

Podsumowanie konkursu odbędzie się 17 lutego 2024 r.

Wszystkim gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!