9 listopada 2020 roku rozstrzygnięty został XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod nazwą „Jesteśmy dumni z Polski”. Wśród laureatów znalazło się aż dziewięcioro wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Głównymi organizatorami konkursu byli Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach i Urząd Miasta Tychy, a Honorowym Patronatem objął imprezę Śląski Kurator Oświaty.
Celem konkursu, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach i Urząd Miasta Tychy, było utrwalanie i przechowywanie w pamięci chlubnych dziejów historii i kultury Polski, w związku z ważnymi rocznicami przypadającymi w obecnym roku, jak również wychowywanie młodego pokolenia w duchu szacunku dla wartości narodowych, patriotycznych i rodzinnych.
Obecny rok obfituje w wiele wspaniałych rocznic. Inspiracją do powstania prac w konkursie „Jesteśmy dumni z Polski” stały się wielkie postaci naszej historii, osiągnięcia wielkich Polek i Polaków, ważne wydarzenia i miejsca (między innymi 100-lecie urodzin papieża Jana Pawła II, rocznica Bitwy Warszawskiej, powstania śląskie). Oddzielną kategorię dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat stanowiły baśnie polskie – ich klimat i bohaterowie.
Spośród 340 prac nadesłanych z 63 placówek nagrodzono 21 prac, wyróżniono 28 a 64 otrzymało kwalifikacje do wystawy. Podopieczni Anny Świcy, która prowadzi pracownię plastyczną Tęczowa Malarnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, zdobyli dwie nagrody, dwa wyróżnienia i pięć kwalifikacji do wystawy.
Nagrodzona praca, wykonana w technice pasteli przez jedenastoletniego Jakuba Furmanka, to przedstawienie husarzy na koniach. Z kolei, Orianka Makowska (lat 6), namalowała Smoka Wawelskiego i także została nagrodzona. Wyróżnienie zdobyły prace pięcioletniej Antosi Kryń i ośmioletniej Lilianny Obszyńskiej. Antosia zilustrowała baśń o Smoku Wawelskim, zaś Lilianka przepięknie ukazała postać papieża Jana Pawła II wśród dzieci. Kwalifikacje do wystawy otrzymały prace wykonane przez: Kamilkę Czop (lat 6) – „Syrenka Warszawska”, Mikołaja Drozdowskiego (lat 5) – „Smok Wawelski”, Karolinę Koszałkę (lat 14) – „Św. Jadwiga Królowa”, Julię Krawczyk (lat 9) – „Mikołaj Kopernik” i Julię Łuszczak (lat 10) – „Jan Paweł II i dzieci”.
Jesteśmy dumni, iż wychowankowie naszej placówki poprzez prace plastyczne kształtują swoją wiedzę o historii naszej ojczyzny, a przy tym mogą poszczycić się tak wieloma sukcesami artystycznymi.
Gratulujemy!
Anna M. Świca