ZAGRODA SITARSKA JAK MALOWANA

25 października 2023 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odbył się wernisaż wystawy poplenerowej zatytułowanej W ZAGRODZIE SITARSKIEJ. Autorkami prac są dziewczęta z grup młodzieżowych pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia, której opiekunem artystycznym jest Anna Świca .

Pochmurny i deszczowy dzień nie przeszkodził młodym artystkom i zaproszonym gościom w przybyciu na to artystyczne święto. Wszystkich powitała dyrektor MDK Urszula Demucha. Wernisaż zaszczycili swoją obecnością goście oficjalni: Andrzej Łagożny – członek Zarządu Powiatu, Marek Majewski – Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Anna Wachowicz, która reprezentowała Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ dwóch wokalistek z zespołu wokalnego „Zawierucha” – Wiktorii KrentKatarzyny Rączki. Dziewczęta pracują pod kierunkiem Kornelii Rudy. Dziewczęta zaprezentowały piosenki ludowe „Kądziołeczka” i „Przyjechał Jasio”.

Kolejna prezentacja, kolejne realizacje i pomysły zaowocowały wyjątkową ekspozycją. Na niewielkiej przestrzeni pokazane zostały obrazy kilkunastu bardzo młodych artystek, które uczęszczając na zajęcia plastyczne realizują swoje pasje, poszerzają horyzonty, spełniają marzenia. Są to: Klaudia Andrychiewicz, Paulina Blacha, Hanna Cybulska, Klaudia Czerniak, Olga Goch, Wiktoria Kurzyńska, Małgorzata Oleszczak, Zuzanna Oleszczak, Małgorzata Pawęska, Izabela Pogorzelec, Anna Sokal, Jessica Sowa, Katarzyna Sudoł, Anna Szubiak, Dominika Szubiak, Ada Zych. Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod kierunkiem nauczycielki prowadzącej zajęcia plastyczne w pracowni Tęczowa Malarnia – Anny Świcy.

Podczas trzydniowych zajęć plenerowych powstało 17 obrazów namalowanych farbami akrylowymi na płótnie, a warsztaty zakończyła wspólna zabawa artystyczna, której efektem są dwa obrazy wykonane w grupach.

Na ścianach galerii „Pierwsze Piętro” Młodzieżowego Domu Kultury możemy oglądać prace, którym inspiracji dostarczyły zakamarki unikatowego domostwa sitarzy wraz z obejściem. Zagroda to nie tylko budynek mieszkalny i jego wyposażenie ukazujące życie codzienne biłgorajskich sitarzy, ale także pomieszczenia i warsztaty gospodarskie. Kolekcję prac uzupełniają zdjęcia ukazujące fenomen tego wyjątkowego miejsca. Dzięki wystawie możemy podziwiać talent młodzieży uczęszczającej na zajęcia plastyczne, dzielić się efektami pracy twórczej, a przede wszystkim podziwiać ukazane w obrazach okruchy naszej kultury lokalnej.

Ekspozycje uzupełnia kilkanaście obrazów – zaprezentowanych na korytarzu pierwszego piętra – z wystawy młodzieży, która ukazywała polskie stroje ludowe. Wystawa pod tym tytułem miała miejsce w pomieszczeniach spichlerza Zespołu Młyńskiego przy ulicy Czerwonego Krzyża w Biłgoraju od czerwca do końca września br. Obecna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją tematyki związanej z kulturą i tradycją naszego miasta i regionu.

Zapraszamy także do oglądania wystawy w wersji on-line.

Wystawa poplenerowa pt. "W Zagrodzie Sitarskiej". Wystawa poplenerowa pt. "W Zagrodzie Sitarskiej". - Autorzy prac