W piątek 30 września 2022r. grupa „Cudawianki” z pracowni rękodzieła oraz grupy plastyczne „Tęczowa Malarnia” i „Strefa Kreatywności” wyjechały na wycieczkę do Łucznicy na warsztaty rękodzieła.
Łucznica to miejsce położone w pięknych okolicznościach przyrody, z pięknym zabytkowym dworkiem oraz starym parkiem, to stara spokojna wieś znajdująca się na skraju mazowieckiego Parku Krajobrazowego – dawnej Puszczy Osieckiej. Dawniej była jednym z folwarków dóbr osieckich należących do rodu Potockich. Dziś Łucznica służy animatorom kultury, artystom plastykom, nauczycielom, instruktorom, dzieciom i młodzieży, również osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
Zajęcia oferowane przez Akademię, prowadzone są przez doświadczonych pedagogów, wśród których znajdują się twórcy i wykładowcy ze znanych uczelni artystycznych. Warsztaty organizowane w Łucznicy uczą projektowania, tworzenia prac różnymi technikami, rozwijają wyobraźnię i dają uczestnikom wiarę we własne umiejętności. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu instruktorów , zajęcia są bezpieczne dla dzieci i osób niepełnosprawnych.
Nasi wychowankowie uczestniczyli w jednodniowym spotkaniu nazwanym „Dniem ze sztuką”. Warsztaty, w których braliśmy udział to batik, ceramika oraz malowanie na torbach.
Zajęcia odbywały się w 10 osobowych grupach i trwały ok. godziny na jedną technikę. Potem następowała zmiana pracowni tak, żeby każda grupa mogła uczestniczyć w każdym rodzaju warsztatów.
Instruktorzy warsztatów wprowadzając w temat warsztatów, opowiadali o historii i wykonaniu poszczególnych technik, prezentując przy tym wzory wykonanych już prac.
Zaczynając warsztaty w technice batiku, oglądając gotowe prace, technika wydawała się bardzo trudna. Batik – to jedna z najstarszych technik zdobienia tkanin, za pomocą wosku oraz wielokrotnego barwienia farbkami do tkanin. Jednak po dokładnym instruktarzu pani prowadzącej zajęcia, po przystąpieniu do pracy, każdy z uczestników stworzył swój własny projekt malowany woskiem i farbkami do tkanin.
Na zajęciach z ceramiki mieliśmy okazję popracować z gliną o zabarwieniu miedzianym, bardzo wdzięcznym materiałem do zajęć manualnych. Instruktor prowadzący zajęcia opowiedział o historii ceramiki i jej właściwościach. Każdy z uczestników wykonał pracę techniką nakładania wałeczków z gliny. Podczas zajęć powstały miseczki, kubeczki, świeczniki, domki, figurki itp.
Na zajęciach „Malowanie na torbach”, zadaniem do wykonania było wykonanie szablonu na własną torbę a następni naniesienie farby akrylowej za pomocą gąbki.
Trzy godziny warsztatów minęły nam bardzo szybko, jednakże godzina na jedne zajęcia to za mało czasu żeby skończyć pracę. Nie mogliśmy zabrać ich ze sobą ponieważ wszystkie wykonane na warsztatach prace muszą dobrze wyschnąć a na to potrzeba więcej czasu. Wobec tego prace zostaną przesłane w paczce do naszego MDK.
Myślę, że doświadczenie i wiedzę jaką zdobyli nasi wychowankowie, wspaniała atmosfera, radość tworzenia oraz stworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych prac podczas warsztatów sprawiły, że nigdy nie zapomną wyjazdu do Łucznicy.
I.O-K