PODAROWAĆ ŚWIATU POKÓJ

21 września 2023 r. w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się podsumowanie XXII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego “Darujmy światu pokój”. Konkurs przyniósł wspaniały sukces wychowankom Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Dzieci z pracowni plastycznych TĘCZOWA MALARNIA i AKWARELA zdobyły aż 6 nagród, 3 wyróżnienia i 10 wyróżnień poprzez kwalifikacje na wystawę.

Konkurs Plastyczny “Darujmy światu pokój” skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 19 lat odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim. Idea i temat konkursu zachęca młodych ludzi do plastycznych wypowiedzi na temat otaczającej ich rzeczywistości w kontekście prawa do życia w świecie wolnym od wojen. Prace konkursowe są reakcją, przestrogą i protestem przeciwko złu dziejącemu się na świecie, przeciwko przemocy. Twórczość dzieci i młodzieży biorącej udział w tej szczytnej imprezie jest afirmacją życia, miłości i radości, idei poszanowania drugiego człowieka niezależnie od koloru jego skóry, rasy czy wyznawanej religii.

W dwudziestej drugiej edycji konkursu wzięło udział 841 prac między innymi z Polski, Holandii, Ukrainy i Hongkongu. komisja w składzie: Bożena Formas-Mądry – artysta plastyk, Mykola Fediv – artysta plastyk, Grzegorz Giermek – plastyk, Magdalena Prochowska – plastyk – przyznała nagrodę specjalną, 49 równorzędnych nagród41 równorzędnych wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych oraz wyróżniła udziałem w pokonkursowej wystawie prace 89 autorów.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju pracujący w pracowni plastycznej TĘCZOWA MALARNIA, w której opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca, zdobyli aż 6 nagród. W kategorii 7-10 lat zostali nagrodzeni: Gabriela Kiełbasa (lat 8), Diana Kozakiewicz (lat 9), Zuzanna Krawczyk (lat 8), Szymon Pogorzelec (lat 7). W kategorii 11-13 lat nagrodzono Julię Furmanek (lat 11), zaś w kategorii wiekowej 14-16 lat Olgę Goch (lat 15).

Wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych zdobyły prace autorstwa Hanny Kiełbasy (lat 12) i Małgorzaty Pawęski (lat 13). Karolina Grudziński (lat 9), Gabriela Radawiec (lat 10) Agnieszka Woźnica (lat 13), to młode artystki których prace znalazły się na wystawie pokonkursowej.

Kolejne sukcesy odnieśli także podopieczni Ireny Oręziak-Kupczak z pracowni plastycznej AKWARELA.

W kategorii wiekowej 11-13 lat wyróżnienie otrzymała praca autorstwa Dominiki Kudzia (11 lat), natomiast autorami obrazów wyróżnionych udziałem w wystawie pokonkursowej są: Wiktoria Filipowicz (12 lat), Stanisław Kapica (11 lat), Maja Lipiec (12 lat), Magdalena Połuch (12 lat), Bartłomiej Proć (18 lat), Natalia Proć (13 lat), Weronika Zań (11 lat).

Wystawę pokonkursową można oglądać od 21 września do 9 października 2023 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury.