Już po raz XVIII odbył się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Jesteśmy dumni z Polski” pod honorowym Patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju spisali się na medal zdobywając aż 4 nagrody, 3 wyróżnienia i jedną kwalifikację do wystawy pokonkursowej.
Celem konkursu było ukazanie w formie prac plastycznych chlubnych dziejów historii i kultury Polski, w związku z ważnymi rocznicami przypadającymi w roku 2023, wychowywanie w duchu szacunku dla wartości narodowych, patriotycznych i rodzinnych. Tematyka prac konkursowych miała nawiązywać do ważnych wydarzeń z historii i kultury Polski, wprowadzać w zagadnienia inspirowane twórczością artystów rodu Kossaków, ukazywać osiągnięcia wielkich Polaków i Polek, a najmłodsi w wieku 4-9 lat mogli zaprezentować swoje obrazki ilustrujące baśnie i legendy polskie.
Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Jury konkursowe po przeanalizowaniu 435 prac nadesłanych z 73 placówek z całej Polski przyznało: 19 nagród, 25 wyróżnień oraz 32 kwalifikacje do wystawy. Wychowankowie z naszego MDK odnieśli w konkursie wspaniałe sukcesy.
Trzy nagrody otrzymali uczestnicy zajęć z pracowni plastycznej ,,Tęczowa Malarnia”. Są to: Angelo Dziwura (18 lat) za pracę „Cerkiew”, Izabela Pogorzelec (15 lat) za pracę „Zachód słońca w górach” i Mateusz Olik (8 lat), który namalował pracę pt. „Smok Wawelski”.
Wyróżnienia równorzędne zdobyły prace: Małgorzaty Oleszczak (13 lat) – „W skansenie”, Małgorzaty Pawęski (13 lat) – „Bocian” oraz Aleksandry Szwed (8 lat) – „Legenda o toruńskich piernikach”. Do wystawy zakwalifikowano pracę Alicji Psiuk (12 lat) zatytułowaną „Cerkiew”. Nad laureatami z Tęczowej Malarni opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca.
Jedną z dziewiętnastu nagród równorzędnych otrzymała także Julia Machowska (11 lat), reprezentująca pracownię ,,Strefa Kreatywności”, której nauczycielem prowadzącym jest Renata Socha.
Uroczyste podsumowanie połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 1 grudnia br.
Gratulujemy!
Anna M. Świca