Uroczyste podsumowanie konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”

10 grudnia 2021 r. w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbyła się uroczystość podsumowania XLII Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Tegoroczne zmagania konkursowe to wielki sukces grupy dzieci z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

XLII Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” to projekt zrealizowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Urzędu Miasta Torunia. Zadanie skierowane jest poprzez instytucje kultury i oświaty do dzieci i młodzieży z Polski i zagranicy.

Zwiedzanie i zajęcia w muzeum mają być inspiracją do pracy twórczej. Podczas zajęć warsztatach plastycznych powstają prace będące „opowieścią” o wizycie w muzeum i zbiorach sztuki. Gotowe prace przysyłane są na finał do Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Najlepsze prace prezentowane są na wystawie w muzeum oraz w internetowej galerii wirtualnej. O ich wyborze decyduje profesjonalne jury, które przyznaje także swoje nagrody. Poprzez głosowanie widzów w Internecie i na wystawie przyznawane są nagrody publiczności.

W 2021 roku na finał konkursu do Torunia przysłanych zostało 800 prac (z 54 ośrodków), z czego 58 prac z zagranicy – Argentyny, Hong-Kongu, Łotwy i Serbii.

Szczegółowo o wynikach Spotkań informowaliśmy Państwa we wrześniu br., gdy pojawiły się wyniki konkursu. Jednak wręczenie nagród laureatom odbyło się dopiero teraz.

Przed galą wręczenia nagród i wernisażem Laureaci XLII Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” wraz z osobami towarzyszącymi mogli też uczestniczyć w warsztatach tworzenia i wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. To świetny sposób zaznajomienia się z tą wielowiekową tradycją, z której słynie Toruń.

Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju reprezentowało rodzeństwo Izabela i Szymon Pogorzelec. Iza to uczestniczka zajęć plastycznych które prowadzi Anna Świca w pracowni Tęczowa Malarnia. Od dwóch lat ta uzdolniona dziewczynka działa także w pracowni Cuda-Wianki prowadzonej przez Irenę Oręziak-Kupczak.

Dla Szymona przygoda ze sztuką rozpoczęła się w roku ubiegłym, w wieku 5 lat. Chłopiec zdobył jedną głównych nagród i osobiście mógł odebrać ją w towarzystwie całej rodziny. Praca pięcioletniego Szymona zatytułowana „Mały Artysta” jest swoistym autoportretem z pędzlem i paletą, malującego obraz w plenerze. To radosne spojrzenie dziecka na pracę artysty malarza.

Dla Izy to nie mniej ważny sukces, gdyż na wystawie pokonkursowej znalazły się aż dwie jej prace. Obraz namalowany przez Izabelę, zatytułowany „Chłopcy z fujarkami” autorstwa Tadeusza Makowskiego, powstał w Tęczowej Malarni.

Do stworzenia drugiej pracy – tym razem przestrzennej – inspiracji dostarczyła rzeźba baletnicy Claude’a Moneta, artysty, który wiele prac poświęcił postaciom tancerek. Rzeźbę Iza wykonała w pracowni Cuda-Wianki.

Iza i Szymon na tle swoich prac

Odebrane zostały również Nagrody dla Hanny CybulskiejAngela Dziwury przyznane przez publiczność oraz Nagroda dla Nauczyciela – przyznana przez jury dla Anny Świcy „za rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań sztuką i muzealnictwem”.

Wystawę można oglądać w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu od 10 grudnia 2021 do 30 stycznia 2022 r.

Gratulujemy wszystkim Laureatom!