Klaudia Andrychiewicz i Hanna Cybulska z Nagrodami w Międzynarodowym Konkursie

W poniedziałek, 27 listopada 2023 r. w Tychach, odbyło się podsumowanie XXI. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży pn. „Tęczowy Kalendarz”. W konkursie, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2, kolejny bardzo znaczący artystyczny sukces, odniosły wychowanki pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.

Klaudia Andrychiewicz została Laureatką Nagrody Specjalnej, zaś jej starsza koleżanka – Hanna Cybulska (lat 16) – zdobyła nagrodę. Dziewczęta uczęszczają na zajęcia do pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Ich opiekunem artystycznym jest Anna Świca.

NAGRODA SPECJALNA - kartka w kalendarzu MARZECKlaudia Andrychiewicz, lat 12
NAGRODA SPECJALNA – kartka w kalendarzu MARZEC Klaudia Andrychiewicz, lat 12

Celem tej wielkiej plastycznej imprezy jest poszukiwanie twórczych rozwiązań, rozwijanie umiejętności przeżywania i dostrzegania piękna w przyrodzie, wyrażanie kolorem atmosfery i specyfiki danej pory roku. Efektem zaś, jest stworzenie kalendarza, do którego wybieranych jest 12 prac ilustrujących dane miesiące roku oraz kartę tytułową. Dla każdego, kto znajdzie się w gronie laureatów, to wielkie, niepowtarzalne wyróżnienie.

Na tegoroczny XXI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” wpłynęło 2884 prac z 288 placówek z Polski, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Słowacji i Hong Kongu (Chiny).

Jury obradujące w składzie: Adam Niesyto – przewodniczący jury, artysta plastyk, Magdalena Kostyra – nauczyciel plastyki, Łukasz Pudełko – artysta plastyk, Renata Korytkowska – nauczyciel plastyki, Justyna Biskup-Naumienko – nauczyciel plastyki, przyznało: 13 nagród specjalnych, 19 nagród, 120 wyróżnień przez kwalifikację do wystawy.

Podczas uroczystości przewodniczący konkursowego jury Adam Niesyto powiedział: “Szacunek i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu, nie tylko laureatom. Konkurencja jest przeogromna i zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest się znaleźć wśród autorów prac, które znalazły się na wystawie, a jest ich aż 120. Wielkie słowa uznania dla wszystkich autorów, poziom jest bardzo, bardzo wysoki”.

W uroczystym wernisażu, połączonym z wręczeniem nagród i wyróżnień, Klaudia Andrychiewicz uczestniczyła wraz z mamą. Dzięki temu mogła osobiście odebrać przyznaną jej nagrodę.

NAGRODAHanna Cybulska, lat 16
NAGRODA
Hanna Cybulska, lat 16

Dla dwunastoletniej Klaudii zdobycie Nagrody Specjalnej, której efektem jest umieszczenie pracy ilustrującej jeden z miesięcy 2024 roku, to wielki sukces. Młoda artystka namalowała pejzaż ukazujący zachód słońca nad taflą jeziora. Jury konkursowe zdecydowało, że jej praca zilustruje miesiąc MARZEC.

Obraz to odważna, ekspresyjna namalowana w kontrastowej kolorystyce praca malarska. Pomimo młodego wieku Klaudia swobodnie i lekko operuje plamą barwną, dzięki temu obraz przykuwa wzrok i pokazuje jej potencjał artystyczny.

Trzeba podkreślić, iż to nie pierwsza nagroda dla wychowanków Tęczowej Malarni w tym konkursie. Na przestrzeni prawie dwudziestu lat dzieci i młodzież pracujące pod kierunkiem Anny Świcy zdobywali najwyższe laury, a ich prace były wybierane do kalendarza spośród tysięcy nadsyłanych prac z całego świata.

Laureatkom składamy gratulacje i życzymy kolejnych osiągnięć artystycznych!