Majowe tourne po konkursach teatralnych

Końcówka maja to dla grup teatralnych z naszej placówki czas konkursowych zmagań. W dniach 26 i 27 maja w Lublinie odbywał się Wojewódzki Przegląd Teatrów pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Dwa dni to także dwie kategorie wiekowe – dziecięca i młodzieżowa. W każdej z nich mieliśmy swojego reprezentanta.

Najmłodsza grupa, Ambaras mini, na lubelskiej scenie pokazała „Koszmar Amelii”. Krótki spektakl o małej bałaganiarze i nawiedzających ją we śnie brudo-, śmiecio- i kurzolubach na czele z Czarownica Bałaganicą spotkała się z dobra oceną jurorów, którzy postanowili wyróżnić nasze najmłodsze aktorki, które były także najmłodszymi uczestniczkami przeglądu.

Zmagania grup młodzieżowych miały miejsce w drugim dniu przeglądu, na którym grupa Spontan zaprezentowała spektakl „Poczekalnia”. Mieszanka charakterów postaci, ich żywiołowe rozmowy o wszystkim i o niczym, spotkanie w celu nie do końca sprecyzowanym uczyniły spektakl dość abstrakcyjnym, aczkolwiek mocno zabawnym, o czym świadczyły reakcje publiczności. Był to premierowy pokaz autorskiego spektaklu.

W przedostatni dzień maja, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbywały się powiatowe eliminacje Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Była to już 21.edycja konkursu, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury. W pięknie wyremontowanej Sali widowiskowej TOKu wystąpiły dwie grupy z naszej placówki Ambaras mini z „Koszmarem Amelii” oraz Ambaras gr. Średnia z przedstawieniem „Co w szafie… piszczy”. Spektakl o „życiowych” problemach damskiej garderoby zasłużył, zdaniem jurorów, na wyróżnienie.

Udział w powyższych konkursach to dla młodszych i starszych aktorów z MDK, którzy pracują pod kierunkiem Joanny Łukaszczyk, to nie tylko okazja do pokazania efektów swoich twórczych działań, ale także okazja do konfrontacji z rówieśnikami, zobaczenie ciekawych widowisk i zainspirowanie się do dalszej pracy i zabawy w teatr.

Fotorelacja (mdk, tok-tarnogrod.pl, prywatne)