Sukces artystek MDK w konkursie „Mój widok z okna”

DWA PIERWSZE MIEJSCA DLA WYCHOWANEK TĘCZOWEJ MALARNI

W KONKURSIE „MÓJ WIDOK Z OKNA”

Kolejny, bardzo wyjątkowy sukces odniosły Zosia Gura i Klaudia Czerniak uczęszczające na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. W organizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie Konkursie Plastycznym pn. „Mój Widok z okna” – dziewczynki zdobyły dwie główne nagrody.

W sobotę, 23 kwietnia 2022 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Mój widok z okna”. Jak podkreśliły organizatorki, zainteresowanie konkursem przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy włożyli mnóstwo pracy i serca w wykonanie prac, a opiekunowie zaangażowali się w przygotowanie dzieci i dostarczenie dzieł do muzeum. Powstały niezwykle różnorodne dzieła charakteryzujące się rozmachem artystycznym, malarską swobodą, kreatywnością w doborze technik. Widoki z okien, którymi dzieci zechciały się podzielić zachwycały, wzruszały, zastanawiały, powodowały zdziwienie i bawiły.

Ocena prawie 750 prac, okazała się bardzo trudnym zadaniem dla jury konkursowego. W jego skład weszły: Magdalena Laskowska (kustosz, kurator wystawy w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego), Jagoda Gumińska-Oleksy (Dział Edukacji), Joanna Kołek (Dział Edukacji), Katarzyna Maziarz-Górka (Dział Edukacji). W efekcie zostały przyznane zostały po 3 miejsca w każdej z kategorii wiekowych (3-6 lat i 7-13 lat) oraz wyróżnienia.

Jednak zanim do niej doszło dzieci z całej Polski malowały i rysowały prace inspirowane serią obrazów jakie stworzył Stanisław Wyspiański. Inspiracją był cykl pasteli zatytułowany „Widok na Kopiec Kościuszki”, który powstał nas początku XX wieku, gdy artysta nie wychodził z domu. Obrazy powstawały w różnych porach dnia, roku, w różnych warunkach pogodowych. Wszyscy mali artyści mieli wykonać obraz widoku, jaki sami oglądają za oknem.

Także dzieci z grup plastycznych Tęczowa Malarnia MDK w Biłgoraju wykonały takie prace. W efekcie dwie z nich zdobyły dwa I miejsca w swoich kategoriach wiekowych – sześcioletnia Zosia Gura w kategorii 3-6 lat i jedenastoletnia Klaudia Czerniak w kategorii 7-13 lat. Ich nauczycielką i opiekunem artystycznym jest Anna Świca.

Podsumowanie konkursu zgromadziło bardzo liczne grono laureatów wraz z opiekunami. Wielką atrakcją było spotkanie z aktorem Tomaszem Augustynowiczem, który w bardzo ekspresyjny i obrazowy sposób przeczytał fragmenty książek dla dzieci: „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” oraz „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”. Ich autorki – Jagoda Gumińska-Oleksy i Katarzyna Maziarz-Górka – to jednocześnie organizatorki konkursu.

Kulminacją pobytu w Muzeum Narodowym była uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom konkursu. Dzieci otrzymały piękne nagrody i dyplomy. Nie zapomniano również o nauczycielach, rodzicach i opiekunach dzieci, którym wręczano małe upominki.

Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie można zobaczyć całą wirtualną galerię prac: https://mnk.pl/fotogalerie/rozstrzygniecie-konkursu-moj-widok-z-okna

Składamy serdeczne podziękowania dla rodziców naszych artystek, którzy towarzyszyli swoim dzieciom w tej wyjątkowej imprezie, a dziewczynkom jeszcze wielu sukcesów artystycznych!

Relacja w Krakowa I MIEJSCE Zosia GuraI MIESJCE Klaudia CzerniakNasze nagrodzone praceZosia i Klaudia na Rynku krakowskim