Koncert Taniec i Poezja „Wszystko w nas”

Wszystko w nas” taki tytuł nosi tegoroczny koncert z cyklu „Taniec i Poezja”, który został zaprezentowany na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury w sobotni wieczór, 12 marca. Jak co roku reżyserem tanecznego widowiska jest pani Edyta Buczek, a wykonują go tancerki z najstarszych grup tańca współczesnego Ada, działających w Młodzieżowym Domu Kultury.

Zgromadzoną licznie publiczność powitała pani reżyser koncertu, życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń. Takie niewątpliwie były, o czym świadczyły oklaski w trakcie i po zakończeniu widowiska.

Koncert składał się z dwu głównych części. Pierwsza, utrzymana w klimacie folkowym to „Biłgorajska, ty, ziemico”, będąca efektem realizacji projektu o tym samym tytule, finansowanego przez Powiat Biłgorajski, a zrealizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Trampolina Sukcesu”, działające przy MDK. Folkowe choreografie zaprezentowały tancerki ze starszej i młodszej grupy Ada I.

Część drugą, mocno współczesną, tworzyły choreografie zbiorowe, prezentacje solowe i duety oraz dwa odrębne spektakle. Jeden z nich, zatytułowany „Flow” to choreografia zespołowa, przeplatana duetami i solówkami autorstwa tancerek, będąca efektem półtorarocznej pracy.

Drugi spektakl, kończący część współczesną to „All begins in You”, będący pracą dyplomową młodego choreografa Pawła Żołądka. Pod jego kierunkiem i inspiracją dziewczęta samodzielnie tworzyły składowe części i choreografie widowiska.

Po jego zakończeniu, pani Edyta podziękowała wszystkim osobom, zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Koncertu – pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury oraz dyrekcji i pracownikom BCK, a także rodzicom, którzy od lat przywożą swoje córki na zajęcia taneczne, dopingują je i wspierają w rozwoju pasji.

Następnie panie Edyta zaprosiła na ostatni pokaz taneczny wieczoru – niespodziankę w wykonaniu najstarszych tancerek. Była bardzo nowoczesna choreografia w klimacie mocno odbiegającym od tego z poprzedniej części koncertu. Dziewczęta, które są tegorocznymi maturzystkami, przygotowały ją na specjalny pokaz studniówkowy i z wielką ochotą zaprezentowały także na scenie BCK.

Na sam koniec na scenie zaprezentowały się wszystkie tancerki, biorące udział w koncercie. Był to czas na ukłony, oklaski, podziękowania i… symboliczne pożegnanie. Pożegnanie całej najstarszej grupy Ada I – dziewięciu tegorocznych maturzystek, które już za dwa miesiące zakończą swoja przygodę z tańcem w MDK. Pani Edyta podziękowała tancerkom za ich wieloletnią pracę, za zaangażowanie, twórcze działania i ogrom serca wkładanego w taniec. Młodsze koleżanki wręczyły maturzystkom pamiątkowe statuetki z piękną sentencją „Taniec to poezja ciała”, która obrazuje to, co dziewczęta wielokrotnie pokazywały na tanecznych scenach.

W imieniu dyrektor MDK, pani Iwony Pawlos, głos zabrała pani Anna Świca, dziękując nauczycielce i jej wychowankom za piękne widowisko, za emocje, jakimi dzielą się na scenie. Wyraziła także uznanie dla ogromu pracy i zaangażowania w tworzenie tak niezwykłego widowiska, życząc dalszej wytrwałości i sukcesów.

Podziękowania na ręce pani Edyty złożyły także „absolwentki” grupy Ada, które z wielką radością i wzruszeniem oglądały spektakl, którego poprzednie edycje tworzyły także one.

Jeszcze w marcu spektakl „Wszystko w nas” będzie prezentowany dla uczniów biłgorajskich szkół.

/JŁ/

FOTORELACJA (ponad 298 zdjęć)