Aktualności 2014/2015

Wielki sukces małej dziewczynki

MDK, 09-12-2014r

Praca plastyczna siedmioletniej Martynki Mendyk, wychowanki pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, została nagrodzona w II. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. „Ptasi mieszkańcy z krainy wyobraźni”. Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury „Fabryczna” we Wrocławiu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż do konkursu zgłoszono 3291 prac z całej Polski.

Tematyka konkursu dawała autorom wielkie możliwości interpretacji motywu ptaka. Jego symbolika, wykorzystanie w kulturze i sztuce, kształty i barwy pobudzały wyobraźnię, dawały pole nieograniczonej fantazji twórcom. Stąd też konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z najdalszych zakątków Polski. Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Rossa – przewodnicząca jury, artysta plastyk, Elżbieta Majchrzak – artysta plastyk, Agnieszka Gębicka – artysta plastyk, Klara Kołakowska – artysta plastyk, Małgorzata Warlikowska – artysta plastyk, adiunkt ASP Wrocław, Jarek Grulkowski – artysta plastyk, asystent ASP Wrocław i Anna Kodź – artysta plastyk, asystent ASP Wrocław po przejrzeniu i ocenie 3291 prac przyznała 20 nagród i 30 wyróżnień. Jak stwierdzili członkowie jury nadesłane prace były niezwykle ciekawe i różnorodne. Ocena odbywała się w dwóch etapach.

Z nadesłanych ponad trzech tysięcy prac do drugiego etapu zakwalifikowano tylko 339. Wśród prac nagrodzonych, znalazł się obrazek Martynki Mendyk, przedstawiający wielkiego ptaka na gałęzi, wykonany w technice pasteli. Mała Laureatka pracuje pod kierunkiem Anny Świcy, nauczycielki plastyki biłgorajskiego MDK.

A.M. Świca