Aktualności - rok szkolny 2010-2011

 

Wystawa z cyklu „Radość Tworzenia”

MDK, 10.01.2011r.10 stycznia 2011 roku została otwarta wystawa z cyklu „Radość Tworzenia”. Ma ona na celu prezentację prac wykonanych przez uczestników grup plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju prowadzonych przez Annę Świcę.Tegoroczna ekspozycja obrazuje tylko niewielki fragment działań podejmowanych przez wychowanków pracowni plastycznej. Motywem przewodnim obecnej prezentacji zatytułowanej „Spotkania z...” są portrety. Jest to wystawa monotematyczna, ukazująca postrzeganie i sposób artystycznej realizacji jednego tematu przez wychowanków w różnym wieku. W wykonaniu dzieci są to wizerunki najbliższej rodziny (dziadkowie, przyjaciele, rodzice), natomiast młodzież prezentuje swoje umiejętności rysunkowe i malarskie z pracy z modela. Całość ekspozycji została podzielona na trzy części.


Na ścianach Galerii Zielonej /prace z wystawy/ zaprezentowane są prace dzieci z najmłodszych grup tworzące cykl „Spotkania z babcią i dziadkiem”. Jest to bezpośrednie nawiązanie do zbliżających się Dni Babci i Dziadka. Wychowankowie prezentują tu postacie swoich dziadków i ich relacje z dziećmi w różnych ujęciach portretowych. Są to zarówno portrety podwójne jak i wielopostaciowe. Mali artyści pokazują w swoich rysunkach uśmiechnięte babcie i dziadków w otoczeniu wnuków, ulubionych zwierząt, z bukietami kwiatów czy na spacerze. Prace wykonane zostały głównie w technice pasteli suchej i olejnej.


W Przedsionku Młodych Talentów /prace z wystawy/ zaprezentowane są prace ukazujące „Spotkania z przyjaciółmi”. Tu dzieci miały możliwość zabawy kolorem. Poprzez prace plastyczne, których głównym motywem jest uroczystość urodzinowa zobrazowały uczucia przyjaźni, radości ze wspólnego świętowania, przebywania z przyjaciółmi i rodziną.


Trzecia część ekspozycji zatytułowana „Szkic do portretu” została zaprezentowana w Sali ogólnej /prace z wystawy/ . Umieszczone w niej prace rysunkowe i malarskie przygotowały wychowanki młodzieżowych grup plastycznych w wieku od 10 do 16 lat. Są to pierwsze próby pracy z modelem zapoczątkowane poznaniem zasad rysunku światłocieniowego głowy, proporcji twarzy i odnajdywania cech indywidualnych pozującej osoby.


Na uroczystość w Galerii Zielonej przybyli wychowankowie w otoczeniu swoich rodzin rodziców, dziadków, rodzeństwa. Gościem oficjalnym wernisażu był Bogdan Kowalik - Sekretarz Miasta Biłgoraj. Wszystkich przybyłych powitała Renata Socha - Dyrektor MDK a wprowadzenia do wystawy dokonała Anna Świca - nauczycielka sprawująca opiekę artystyczna nad dziećmi uczestniczącymi w zajęciach pracowni plastycznej.


Wystawa stała się także pretekstem do zauważenia roli, jaka przypada w życiu naszym babciom i dziadkom, ukazania ważności osób starszych, bez których dzieciństwo byłoby uboższe i pozbawione ciepła. Najmilszym akcentem imprezy było wręczenie przez dzieci babciom i dziadkom laurek - serduszek samodzielnie przygotowanych w czasie zajęć. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu.


Spotkanie było wspaniałą okazją do zwrócenia uwagi na dotychczasowe osiągnięcia wychowanków, których w bieżącym roku szkolnym było bardzo dużo, a jednocześnie do wręczenia nagrody małej wychowance Anny Świcy. Okolicznościowy medal i dyplom otrzymała Wiktoria Czerw - laureatka XII. Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży p.n. „Dziecko i pies” organizowanego przez MDK w Częstochowie.


Wszystkim wychowankom i gościom składam serdeczne podziękowania za udział w tej pięknej imprezie


Anna Świca

 

Przeczytaj również:
Wystawa w MDK | Spotkania z... młodymi artystami /Gazeta Biłgorajska nr02/052 2011/

  

 


Podziel się:     Facebook  Twitter Blip

  Zobacz również

Dział Sceniczny
Dział Wystawienniczo-Medialny
 


kalendarz imprez MDK

  Nasz Sponsor
Firma NetPartners
  Aktualne wydanie programu TV NAFALI
Aktualne wydanie programu TV NAFALI
 
BIP Vimeo    
  Na skróty - Pozostałe audycje

Audycje TV NAFALI - archiwum

  Copyright © 2002-2011 MDK Biłgoraj
  DESIGN BY SM

 MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY
ul. Nadstawna 56a
23-400 Biłgoraj
tel. (0-84) 686 89 56