Wystawa „Pejzaże Nadrzecza” oraz „Miasteczko Kresowe”

Wystawa „Pejzaże Nadrzecza” oraz „Miasteczko Kresowe”

26 września 2024r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wernisaż dwóch wystaw poplenerowych „Pejzaż Nadrzecza” oraz „Miasteczko Kresowe”.

Wystawę otworzyła dyrektor MDK pani Urszula Demucha, powitała gości: Etatowego Członka Zarządu Powiatu pana Bartłomieja Świtałę, dyrektora Muzeum Ziemi Biłgorajskiej pana Marka Majewskiego oraz założycieli Fundacji Kresy 2000 państwa Alicję Jachiewicz i Stefana Szmidta oraz koordynatorkę projektu „Międzypokoleniowe warsztaty sztuk plastycznych” panią Agnieszkę Proć.

Wystawa poplenerowa „Pejzaż Nadrzecza” jest realizacją projektu „Międzypokoleniowe warsztaty sztuk plastycznych – Nadrzecze 2023” zorganizowanego przez Fundację Kresy 2000 z pozyskanych środków z grantu firmy Model Opakowania w Biłgoraju.

Do projektu została zaproszona młodzież z pracowni plastycznej „Akwarela” wraz z opiekunem artystycznym panią Ireną Oręziak-Kupczak, gościnnie brała udział także nauczycielka zajęć plastycznych w MDK pani Renata Socha.

Młodzież mogła tworzyć swoje obrazy w pięknych okolicznościach przyrody na terenie fundacji w Nadrzeczu. na pierwszym spotkaniu plenerowym, które odbyło się 23.09.23r., drugie odbyło się 28.10.23r.

Nad całością czuwał aktor, artysta malarz pan Stefan Szmidt, który udzielał korekty młodym ludziom i omawiał każdy obraz.

Pierwsza wystawa poplenerowa „Pejzaż Nadrzecza” odbyła się 21.06.24r. na terenie Fundacji Kresy 200 w Nadrzeczu, która zorganizowała obchody „Nocy Świętojańskiej” ,w ramach której odbył się wernisaż trzech wystaw.

Wystawa „Miasteczko Kresowe” jest realizacją pleneru malarskiego w ramach „Akcji lato”. Organizatorką pleneru była pani Renata Socha – nauczyciel zajęć plastycznych w MDK. Uczestnikami pleneru były dzieci i młodzież z pracowni plastycznych MDK – Strefa Kreatywności, Tęczowa Malarnia i Akwarela.

Miasteczko Kresowe jest cały czas w budowie, znajdują się tam m.in. kamienice mieszczańskie, Synagoga oraz Dom Singera, nawiązujące do architektury przełomu XIX i XX wieku.

Rysowanie i malowanie architektury to wstęp do projektowania przestrzeni ale także zmagania z przedstawieniem różnego rodzaju formami architektury: bryłą , kształtem, kierunkiem, kompozycją czy perspektywą.

Składamy serdeczne podziękowania ludziom zaangażowanym w oba spotkania plenerowe zarówno w projekt „Międzypokoleniowe warsztaty sztuk plastycznych” jak i „Akcję lato”:

państwu Alicji Jachiewicz i Stefanowi Szmidt, Agnieszce i Arturowi Proć, paniom z Fundacji „Bliżej Pasji” za zaangażowanie i wszelką pomoc oraz panu Marcinowi Holko i Antoniemu Marczakowi z MDK za wykonanie pięknych ram do obrazów.

Irena Oręziak-Kupczak

Renata Socha

Fotorelacja