Centrum Młodzieży w Rzeszowie było organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży zatytułowanego „WYMIARY ABSTRAKCJI”. Młodzi plastycy reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju zaprezentowali tam swoje prace. Ich dzieła zostały ocenione bardzo wysoko, zdobywając 2 nagrody i 3 wyróżnienia.
W sztukach plastycznych abstrakcja jest nazywana sztuką nieprzedstawiającą, niefiguratywną. Dzieła tworzone przez artystów pozbawione są cech realizmu. To dzieła, w których z założenia artyści nie starają się naśladować form natury, chociaż może ona inspirować, skłaniać do poszukiwań formalnych. W przypadku dzieci to wyzwolenie kreatywności, nieograniczona zabawa kolorem i formą, budowanie obrazu w niekonwencjonalny, nieprzewidywalny sposób.
Prace nadesłane na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży „WYMIARY ABSTRAKCJI” oceniała komisja w składzie: Bogusław Tomczak – plastyk, wicedyrektor Centrum Młodzieży w Rzeszowie, Danuta Turbacz – plastyk, instruktor, Agata Kwiatkowska – artysta, nauczyciel, plastyk Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Po obejrzeniu 666 prac nadesłanych ze 102 placówek z zachowaniem podziału na grupy wiekowe oraz kategorie placówek przyznano nagrody i wyróżnienia.
W kategorii placówek wychowania pozaszkolnego w pierwszej kategorii wiekowej dzieci 6-10 lat, wyróżnienie otrzymała praca malarska zatytułowana „Morska piana”, której autorką jest ośmioletnia Julia Król. Podobnie wyróżniono pracę jej rówieśnicy Izabeli Karczewskiej, która spontanicznie i nieskrępowanie namalowała kompozycję „Zaklęty staw”.
Najwyżej oceniono prace w kategorii wiekowej 11-15 lat. Nagrody przypadły Dawidowi Karczewskiemu (lat 12) i Alicji Psiuk (lat 13). Obraz Dawida został zatytułowany „Zwariowana muzyka”, zaś praca Alicji – „W tłumie”. Ta czwórka laureatów uczęszcza na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia, w której opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca.
Także w kategorii 11-15 lat wyróżnienie otrzymała praca, której autorką jest Dominika Kudzia (13 lat) – podopieczna Ireny Oręziak-Kupczak z pracowni Akwarela.
Trzeba podkreślić, iż obrazy przesłane na konkurs dały ich autorom okazję do poznania nie tylko kierunku w sztuce, ale stworzyło także okazję do świetnej zabawy. Abstrakcja w sztuce zachęca uczestników do wyrażania swoich myśli, uczuć i wyobrażeń w sposób nietypowy i niekonkretny, pozwalając na kreatywną interpretację. Dzieci i młodzież biorące udział w konkursie mogły zinterpretować temat konkursu „abstrakcja” poprzez: ekspresję emocji, wyrażenie różnorodnych uczuć za pomocą kolorów, linii i kształtów, grę z kontrastami, wyzwolenie kreatywności i swobodne przekształcanie form.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 19 czerwca 2024 r.
Ala Psiuk, Iza Karczewska i jej brat Dawid mieli przyjemność i honor odebrać osobiście swoje nagrody. Ta niezmiernie miła chwila pozostanie zapewne w ich pamięci.
Wszystkim życzymy kolejnych tak wyjątkowych sukcesów!
Anna M. Świca