Aktualności 2016-2017

MDK, 06-04-2017r.

W sobotę, 1 kwietnia, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Taneczne Inspiracje” Biłgoraj 2017 r. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Trampolina Sukcesu” oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju.

Do Biłgoraja przyjechało ponad 90 zespołów tanecznych z wielu miast Polski, między innymi z Lublina, Chełma, Rzeszowa, Świdnika, Krasnegostawu, Krosna, Dębicy, Leska, Niska, Nowej Dęby, Tomaszowa Lubelskiego. Zespoły prezentowały się w dwu kategoriach tanecznych: taniec współczesny i nowoczesny oraz w trzech kategoriach wiekowych: 6 –9 lat, 10 – 13 lat oraz powyżej 14 lat.

Pokazy sceniczne oceniało profesjonalne jury:

Dorota Wacekkulturoznawca międzynarodowy, animatorka kultury, tancerka teatru tańca, związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z Operą Krakowską i Teatrem im. Witkacego w Zakopanem;
Krzysztof Piątkowskiaktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, na stałe współpracuje z Teatrem Stu i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie;
Edilson Ribeiro de Limanauczyciel tańca, współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu i Teatrem Dramatycznym w Warszawie, prowadzi warsztaty taneczne w wielu miastach Polski.

Festiwal rozpoczął się o godz. 10, wszystkich uczestników i zgromadzona publiczność powitali, pani Renata Socha, dyrektor MDK, pan Marcin Holko, prezes „Trampoliny” oraz przedstawiciele lokalnych władz: pan Kazimierz Paterak, Starosta Biłgorajski, pan Michał Dec, Burmistrz Miasta Biłgoraj oraz pan Wiesław Różyński, Wójt Gminy Biłgoraj. Imprezę poprowadziła Joanna Łukaszczyk.

Na profesjonalnej scenie można było zobaczyć niezwykłe widowiska taneczne, skomplikowane choreografie, akrobatyczne figury, energetyczne tańce, a także pełne gracji, subtelności i tanecznej elegancji. Zespoły zachwycały ciekawymi kostiumami, oryginalnymi pomysłami scenograficznymi. Wszystko to sprawiło, że każdy, kto oglądał to wielkie widowisko taneczne zachwycał się kunsztem, sprawnością, techniką i pomysłowością choreografii.

Wśród uczestników Festiwalu nie zabrakło grup z Młodzieżowego Domu Kultury. Naszą placówkę reprezentowały grupy Ada II, Ada I Ada Plus, Trio Gracja, Kropeczki młodsze, Kropeczki starsze, Grupa Jump, KTT Impuls grupa młodsza, średnia i starsza, ZTN Crump, ST Styl mini i Styl. Nasze miasto reprezentowały także grupy taneczne z BCK.

Prasa o nas

Po prezentacjach w każdej kategorii wiekowej następowała przerwa na obrady jury, a po niej uroczyste wręczanie nagród i wyróżnień, przyznanych przez komisję oceniającą. Ponadto przyznano także Nagrody Specjalne – Dyrektora MDK, Starosty Biłgorajskiego, Burmistrza Miasta Biłgoraj, Wójta Gminy Biłgoraj, Dyrektora OSiR, Prezesa „Trampoliny Sukcesu”, Akustyków oraz Młodzieżowego Jury.

Podczas uroczystego zakończenia festiwalu, a miało to miejsce w późnych godzinach wieczornych, głos zabrali jurorzy, wyrażając podziw i uznanie dla zespołów i choreografów, dla ich pomysłowości, techniki, wyrazu artystycznego prezentacji scenicznych. Dyrektor MDK, pani Renata Socha podziękowała wszystkim za przybycie, a pan Marcin Holko, prezes „Trampoliny” zaprosił już na kolejną edycję „Tanecznych Inspiracji”.

Joanna Łukaszczyk

Fotorelacja (322 zdjęcia)