Aktualności 2015/2016


Wycieczka edukacyjna do Warszawy


MDK, 29-06-2016r


 


W dniu 22.06.16r. grupy plastyczne „Fantazja” i „3 D” wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.


Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym i udział naszych wychowanków w lekcji muzealnej pt. „Impresjonizm i co dalej”.


Lekcja odbywała się w salach wystawowych muzeum, gdzie znajduje się ekspozycja obrazów z końca XIX i początku XX wieku czyli okresu impresjonizmu malarzy polskich i nie tylko.


Pani prowadząca lekcję opowiadała o powstaniu impresjonizmu w malarstwie: jak i kiedy powstał , czym się charakteryzował i jacy malarze go reprezentowali .Omawiała poszczególne obrazy takie jak: „Dzieci w ogrodzie”, „Strumień między drzewami” Władysława Podkowińskiego, „Zbieranie buraków” , „Gra w krokieta” Leona Wyczółkowskiego,” Antibes, Ranek” Paula Siniaca a w szczególności technikę puentylizmu czyli kolorowych plam malowanych obok siebie dających efekt całości dopiero z daleka. Podczas lekcji, przy pomocy kolorowych kartoników dzieci miały do wykonania zadanie polegające na zestawieniu ze sobą barw monochromatycznych i kontrastowych a także zimnych i ciepłych. Oddziaływanie na siebie poszczególnych kolorów pozwoliło bardziej przybliżyć i zrozumieć impresjonistów, ich podejście do malarstwa i przedstawiania rzeczywistości. Następnie pani pokazała dzieciom jak i z czego robiono farby aż do początków XX wieku, gdzie pojawiły się farby w tubach, których zaczęli używać impresjoniści.


Obok w kolejnych salach wystawowych mogliśmy obejrzeć dzieła innych słynnych malarzy takich jak: Józef Pankiewicz, Władysław Ślewiński, Jan Stanisławski, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz, Tadeusz Makowski. Najbardziej jednak ze wszystkich oglądanych urzekły nas ogromnych rozmiarów: „Dziwny ogród” Józefa Mahoffera, „W altanie” Aleksandra Gierymskiego oraz „Babie lato” Józefa Chełmońskiego.


Po obiedzie następnym punktem programu było zwiedzanie Warszawy.


Naszym przewodnikiem był pan Andrzej Zajączkowski, który w przeciągu prawie trzech godzin pokazał nam najbardziej znane i ciekawe miejsca na Starym Mieście, opowiadając ich historie oraz ciekawe anegdoty. Zobaczyliśmy: Pomnik Mikołaja Kopernika, Kościół Św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, Akademię Sztuk Pięknych, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Katedrę, Rynek Starego Miasta, Syrenkę Warszawską, Barbakan i Mury Obronne Starego Miasta, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik poświęcony Powstańcom Warszawskim oraz budynek Sądu Najwyższego.


Jeden dzień na zwiedzanie pięknej Warszawy to stanowczo za mało, więc postanowiliśmy w drodze powrotnej, że to była pierwsza z wielu wycieczek do naszej stolicy, które zorganizujemy w następnych latach. Pomimo zmęczenia upałem i zwiedzaniem, pełni wrażeń dotarliśmy do Biłgoraja w późnych godzinach nocnych.


I.Oręziak-Kupczak



FOTOGALERIA

© MDK Biłgoraj 2002-2016