FOTOGALERIA

nagroda_dominika_szubiak_.jpg nagroda_d__esika_stelmach.jpg nagroda_lenka_be____ek.jpg nagroda_martyna_knia__.jpg nagroda_oliwia_stelmach.jpg nagroda_weronika_mazurek.jpg

Aktualności 2014/2015

Sukcesy w XIII. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje Wielkanocne"

MDK, 30-03-2015r

24 marca 2015 r. w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki odbyło się uroczyste podsumowanie XIII. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tradycje Wielkanocne". W tej artystycznej imprezie wychowankowie pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zdobyli aż sześć nagród.

Najwyższe, pierwsze nagrody w swoich kategoriach wiekowych zdobyły prace sześcioletniej Leny Bełżek, siedmioletniej Dominiki Szubiak, dziesięcioletniej Martyny Kniaź oraz trzynastoletniej Oliwii Stelmach. W kategorii gimnazjów II Nagrodę przyznano Weronice Mazurek (lat 14), a III Nagrodę w kategorii klas IV-VI Dżesice Stelmach (lat 11).

Ideą konkursu jest ocalenie od zapomnienia polskich tradycji Świąt Wielkanocnych. Dzieci pracujące pod kierunkiem nauczycielki plastyki Anny Świcy w pracowni Tęczowa Malarnia z biłgorajskiego MDK pokazały w swoich pracach tylko niektóre elementy świątecznych zwyczajów. Stroje krakowskie, łowickie a nade wszystko najbliższy naszemu sercu strój biłgorajski stały się ważnymi elementami naszych zwyczajów ukazanych poprzez pryzmat folkloru.

Oliwia Stelmach narysowała tradycyjną drewnianą izbę, a w niej parę w strojach krakowskich. Jednak głównym elementem kompozycji jest stół odświętnie nakryty białym obrusem, ozdobiony wazonem z gałązkami wierzbowych bazi. Obok drożdżowej babki oblanej lukrem, symbolizujące nowe życie zielone zboże, barwne pisanki i kurczęta. Przygotowany posiłek odnosi się do tradycji świątecznego śniadania w Wielką Niedzielę. Jej siostra, Dżesika Stelmach narysowała zwyczaj poświęcania palm w Niedzielę Palmową, na pamiątkę wyjazdu Pan Jezusa do Jerozolimy. W swojej pracy młoda artystka przedstawiła postaci dwóch kobiet w strojach łowickich na tle wiosennych, kwitnących drzew. Wielkosobotnie święcenie pokarmów było inspiracją dla pracy Weroniki Mazurek. Kompozycja jest niczym wycinanka łowicka. Barwne, bogato zdobione stroje ludowe są tylko pretekstem, aby pokazać piękno polskiego pejzażu, gdzie wśród obsypanych kwiatami drzew i bocianami na niebie, stoi dziewczyna niosąca kosz z pisankami i chłopak trzymający wierzbowe gałązki.

Trzy dziewczyny w strojach biłgorajskich, ukazane na tle pejzażu z kościołem, narysowała Martyna Kniaź. Centralnie ustawiona postać w białym, haftowanym stroju trzyma uniesioną w ręku plamę, dziewczęta obok niej niosą kosze z pokarmami, które jak każe zwyczaj święcimy w Wielką Sobotę. Wszystko to wśród zieleni łąki, barwnych kwiatów i koguta na drewnianym płocie.

Jednak najważniejsze są prace ukazujące całe rodziny, które z barwnymi palmami w rękach świętują Niedzielę Palmową. Tak właśnie - w swojej wykonanej farbami - pracy, Lenka Bełżek przedstawiła członków swojej rodziny. Ważnym elementem są tu także malowane w geometryczne wzory pisanki oraz żółty kurczaczek. Dominika Szubiak, z kolei, posługując się bardzo dynamicznymi kreskami narysowała pastelami rodzinę idącą do kościoła.

Wszystkim laureatkom gratulujemy tym bardziej, iż nagrodzone prace zostały wybrane spośród 2207 prac nadesłanych ze 180 placówek kulturalnych i oświatowych z całej Polski!