Aktualności 2014/2015

SPONTANowy sukces
na „Zwierciadłach”

MDK, 17-03-2015r

W dniach 11 – 13 marca w w Lublinie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego, odbyły sie XII Spotkanie Teatralne „Zwierciadła” 2015. Patronat honorowy nad impreza objęli: Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk oraz Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty.

Jak co roku, „Zwierciadła” zgromadziły licznie amatorskie młodzieżowe grupy teatralne z terenu województwa lubelskiego, chcące skonfrontować swe umiejętności sceniczne, zaprezentować przygotowane spektakle i podpatrzeć, jak robią to inni. Nie zabrakło tam też grupy „Spontan” z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Podopieczni pani Joanna Łukaszczyk zaprezentowali autorski spektakl zatytułowany „Babel”, opowiadający o grupie młodych dziennikarzy, którzy w obliczu utraty pracy, decydują się zrezygnować z ambitnych projektów i zrobić programy, które będą bawić „spragnione rozrywki masy telewidzów”.

Prezentacje teatralne oceniało profesjonalne jury w składzie: Jerzy Turowicz – twórca i dyrektor Akademii Teatralno – Wokalnej Jerzego Turowicza w Lublinie, Mariusz Lach – dyrektor teatru ITP, Anna Maria Dąbrowska – aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jak się okazało biłgorajska młodzież została doceniona przez fachowców, otrzymując wyróżnienie za podjęcie współczesnej tematyki dotyczącej mediów w spektaklu „Babel”.

Dla młodych aktorów i ich nauczycielki jest to znaczące osiągnięcie, gdyż obecny skład grupy to uczniowie gimnazjów i pierwszych klas licealnych, którzy dopiero od niedawna rozpoczęli swoją przygodę z działalnością teatralną. Przed nimi w kwietniu kolejne konkursy i bilgorajska premiera spektaklu.

Joanna Łukaszczyk