Aktualności 2014/2015

Sukcesy młodych artystek
z „Tęczowej Malarni” MDK

MDK, 03-02-2015r

Nagroda dla Małgosi Chutkowskiej oraz wyróżnienia dla Gabrysi Tutki i Weroniki Mazurek to kolejny sukces wychowanek Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju w III. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pn. „Mój Anioł”. Imprezę organizuje Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, a patronuje jej Lubelski Kurator Oświaty.

W czwartek, 29 stycznia 2015 r., w Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie konkursu, który rokrocznie cieszy się olbrzymim zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Do tegorocznej edycji zgłoszono 700 prac z 45 placówek oświatowych województwa lubelskiego. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych Krasnegostawu, władz oświatowych, nauczycieli i rodziców. Jednak to najmłodsi byli jej największymi bohaterami. Laureaci otrzymali piękne nagrody rzeczowe wraz z dyplomami, na których została przedstawiona wykonana przez nich praca. Podziękowania odebrali również nauczyciele przygotowujący swoich podopiecznych do konkursu.

Nagrodzona sześcioletnia Małgorzata Chutkowska narysowała scenę, gdy w wigilijny wieczór obok pięknie ozdobionej choinki pojawiają się postaci najbardziej oczekiwane przez dzieci - Św. Mikołaj i uśmiechnięty, ubrany w białoniebieską sukienkę, anioł. Z boku widać siedzącą przy stole rodzinę. Całkowicie odmiennie został potraktowany anioł siedemnastoletniej Gabrieli Tutki, która za swoją pracę otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Narysowana bardzo oszczędną linią, w sposób bardzo syntetyczny, z zaznaczonym delikatnie kolorem siedząca uskrzydlona postać, sprawia wrażenie zadumanej, jakby nieobecnej. Postać anioła została wycięta i umieszczona na ciemnym fioletowym tle, co tylko podkreśla nastrój melancholii. Praca czternastoletniej Weroniki Mazurek została wyróżniona w kategorii szkół gimnazjalnych. To monotypia olejna ukazująca uskrzydlonego anioła o wielkich smutnych oczach. Weronika ukazała go na tle planet i Ziemi widzianej z kosmosu. Prace Izabeli Pogorzelec (lat 6), Zuzanny Bielak (lat 8), Oliwii Stelmach (lat 12), Julii Kudełki (lat 14), Weronika Kuziak (lat 15) oraz jeszcze jeden obrazek Gosi Chutkowskiej - zostały zakwalifikowane do wystawy. Wszystkie młode artystki z „Tęczowej Malarni” Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju pracują na co dzień pod okiem nauczycielki plastyki Anny Świcy.

Oprócz wizyty w krasnostawskim MDK-u dodatkową atrakcją była krótka wycieczka do ruin zamku w Krupem. Pomimo niesprzyjającej pogody, z wielką ciekawością obejrzeliśmy ten malowniczo położony szesnastowieczny, późnorenesansowy obiekt. Być może będzie to jeszcze jeden z tematów do prac młodych artystów.