fot.MDK

 

 


FOTOGALERIA


 

Aktualności 2014/2015

Sukces wychowanek MDK w Ogólnopolskim Biennale Plastycznym dla dzieci i młodzieży


MDK, 16-01-2015r

 


12 stycznia 2015 roku w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży w Warszawie odbyło się podsumowanie IX Ogólnopolskiego Biennale Plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „ROK POLSKI W TRADYCJI I OBYCZAJACH”. To kolejny konkurs w którym utalentowane plastycznie dziewczęta z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju odniosły ogromny sukces, zdobywając dwie nagrody.

 


Impreza organizowana co dwa lata ma na celu zainteresowanie polskim dziedzictwem kulturowym, tradycjami, obyczajami i typowo polskimi świętami. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 765 prac z 72 placówek z całej Polski. Komisja w składzie: Jolanta Dąbrowska, Jadwiga Ruzikowska, Ewa Rakoczy i Hanna Stefańska nagrodziła 30 prac, a 150 zakwalifikowała do zaprezentowania na wystawie.


Gabriela Turczyniak i Melani Aker to dwie jedenastolatki, których prace doceniło i nagrodziło jury konkursowe. Dziewczęta uczęszczają na zajęcia plastyczne prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Ich opiekunem artystycznym jest Anna Świca. Praca Gabrysi przedstawia Procesję Bożego Ciała, zaś Melani wykonała pracę przedstawiającą barwną, otoczoną aniołami Szopkę Krakowską. Na wystawie zaprezentowane zostały także prace siedmiu koleżanek dziewcząt z Tęczowej Malarni. Praca zatytułowana Niedziela Palmowa namalowana została przez ośmioletnią Zuzię Bielak. Tę samą tematykę przedstawiła dwunastoletnia Oliwia Stelmach. Młoda artystka w przepiękny sposób ukazała dzieci w strojach kurpiowskich z tradycyjnymi palmami. Śmigus Dyngus autorstwa dziesięcioletniej Martyny Kniaź pokazuje współczesne tradycje wielkanocnego oblewania się wodą. Dziewczęta w strojach biłgorajskich idące święcić pokarmy w Wielką Sobotę, to z kolei Wielkanoc Anny Pędziwiatr (11 lat).


Tematyka nie związana ze świętami, lecz z ciężką pracą w polu przedstawiona została w pracy zatytułowanej Wykopki Weroniki Woźnicy (11 lat), natomiast Weronika Mielnik (11 lat) zobrazowała Żniwa. Obraz Zaduszki Gabrieli Tutki (17 lat) jest malarską interpretacją listopadowego zwyczaju odwiedzania cmentarzy.


Zajęcia plastyczne to nie tylko nauka o barwie, kresce czy perspektywie, to nade wszystko rozwijanie wrażliwości na otaczający nas świat. Konkurs poprzez swoją tematykę i przesłanie daje młodym ludziom możliwość przetransponowania na kartkę papieru obrazów uroczystych dni świątecznych, zwyczajnych prac związanych z konkretnymi porami roku. Powstałe prace są jednocześnie dowodem na ciągle żywe zainteresowanie zwyczajami i obrzędami odchodzącymi w przeszłość, znanymi czasem tylko z sal muzealnych lub opowiadań ludzi starszych.


Anna M. Świca


© MDK Biłgoraj 2002-2015