Aktualności 2014/2015

Wspaniały sukces młodych plastyków

MDK, 29-12-2014r

Młodzi plastycy z pracowni plastycznej „Tęczowa Malarnia” Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju odnieśli wspaniały sukces w XXIII. wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim pn. „Moje Boże Narodzenie”. Dwie nagrody, trzy wyróżnienia i dwie kwalifikacje do wystawy pokonkursowej to kolejne laury podopiecznych Anny Świcy, która sprawuje nad nimi opiekę artystyczną.

Był piątek, 19 grudnia 2014 r. Tego wieczoru Galeria „Na Poddaszu” Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie zgromadziła laureatów XXIII. Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Moje Boże Narodzenie”. Imprezie patronuje Lubelski Kurator Oświaty, a współorganizatorem jest Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Komisja oceniająca prace plastyczne, pracująca pod przewodnictwem dr. Romualda Tarasiuka z pracowni Edukacji Plastycznej Wydziału Artystycznego UMCS, spośród ponad półtora tysiąca prac plastycznych nadesłanych ze szkól i placówek wychowania pozaszkolnego z terenu archidiecezji lubelskiej przyznała 20 nagród i 18 wyróżnień w czterech grupach wiekowych, a kilkadziesiąt prac wyróżniła zakwalifikowaniem do wystawy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się wychowankowie pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Uroczystość podsumowania konkursu połączona z wręczeniem nagród i wyróżnień kilkudziesięcioosobowej grupie młodych utalentowanych ludzi zgromadziła również nauczycieli i opiekunów, pod kierunkiem których prace konkursowe zostały wykonane. Wielu dzieciom towarzyszyli też rodzice.

Spotkanie rozpoczęło się od spektaklu Jasełka "Z garstką sianka" w wykonaniu Teatru „Supełki”. Następnie wszystkich przybyłych powitała dyrektor MDK „Pod Akacją” Anna Kopcińska. Stałym elementem tej niezwykłej uroczystości jest odczytanie fragmentu ewangelii o Narodzeniu Pańskim i podzielenie się opłatkiem. Nagrody wręczała Anna Szczepińska Wicekurator Oświaty w Lublinie.

Grupa dzieci z Biłgoraja wraz z mamami i nauczycielką czekała niecierpliwie na moment wyczytania swoich nazwisk i wręczenia nagród. Nagrodę w kategorii wiekowej 10-12 lat otrzymała praca wykonana przez Ewę Król (lat 11), a w kategorii gimnazjów nagrodzono Julię Kudełkę (lat 14). Wyróżnienia w grupie wiekowej do 9 lat otrzymała sześcioletnia Ala Flor, siedmioletnia Julia Kuraś oraz dziewięcioletni Bruno Gleń. Martyna Kniaziowska (lat 10) i Michał Osiński (lat 12) mogą poszczycić się pracami zakwalifikowanymi do wystawy.

Także nauczyciele otrzymali podziękowania „za inspirowanie i rozwijanie młodych talentów oraz aktywność pedagogiczną mającą na celu kształtowanie wśród dzieci młodzieży postawy humanistycznej w oparciu o tradycję kultury chrześcijańskiej i wartości religijne” wraz z życzeniami „jak najlepszych wyników w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia”.

Każda z prac pokazanych na wystawie to niezwykle osobiste przeniesienie na kartkę papieru wizji czasu Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje wigilijne w domu, symbolika choinki i szopki, Święta Rodzina, pokłon Trzech Króli, kolędnicy a nade wszystko atmosfera, płynąca z radosnego oczekiwania na ten wyjątkowy czas, to elementy dominujące w wykonanych różnymi technikami obrazach. Młodzi twórcy, poprzez te niezwykłe prace i swoją wrażliwość, po raz kolejny udowodnili nie tylko zdolności i umiejętności artystyczne, ale pokazali jak ważne jest przeżywanie tych wyjątkowych chwil.