Aktualności 2014/2015

Krzyże i kapliczki Lubelszczyzny - sukces plastyczny naszych wychowanków

MDK, 17-11-2014r

Czworo podopiecznych pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostało laureatami Diecezjalnego Konkursu Plastycznego pod nazwą „Krzyże i kapliczki Lubelszczyzny”. Impreza została zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mariana Rojka.

Kapliczki przydrożne, krzyże stawiane przy rozstajach dróg, będąc nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, są nade wszystko wyrazem wiary stawiających je ludzi. Konkurs daje uczestniczącym w nim dzieciom i młodzieży możliwość zapoznania się z różnorodnością form i historią tych niewielkich form architektonicznych, a poprzez prace plastyczne pokazać jak niezliczona może być ilość interpretacji tego tematu.

Mottem przewodnim były słowa Św. Jana Pawła II „Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno”. Spośród nadesłanych do konkursu prac jury nagrodziło także prace wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju pracujących pod kierunkiem Anny Świcy.

W kategorii uczniów do lat 12 Miejsce I zdobyła praca przedstawiająca „Kapliczkę w Ciosmach” a wykonana przez ośmioletnią Michalinę Rybak. Tę samą kapliczkę przedstawiła w swoim obrazku ośmioletnia Zuzanna Bielak, a dziewięcioletni Andżelo Dziwura przedstawił „Kapliczkę w Guciowie”. Obydwoje otrzymali wyróżnienia.

Miejsce II w kategorii uczniów powyżej 12 lat otrzymała praca Gabrieli Tutki. Ta bardzo utalentowana siedemnastolatka narysowała „Kapliczkę z okolic Biłgoraja”. Pomimo oszczędnych środków, praca Gabrysi jest bardzo ekspresyjna ze względu na zastosowaną dynamiczną kreskę, przeciwstawiającą się zadumaniu i spokojowi płynącemu z przedstawienia Chrystusa Frasobliwego.

Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 17 listopada 2014 roku w Galerii Fotograficznej MDK Zamość „Na poddaszu”.

Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje, życząc jeszcze wielu tak pięknych sukcesów.

Anna Świca

Miejsce I
Michalina Rybak (8 lat) „Kapliczka w Ciosmach”

Kategoria I – uczniowie do lat 12