Aktualności 2014/2015

„Moja Przygoda w Muzeum"

MDK, 15-09-2014r

XXXVI. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” zakończył się sukcesem kilkorga wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. W piątek, 12 września 2014 r., w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pokonkursowej połączona z wręczeniem nagród laureatom imprezy.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 2224 prace ze 139 ośrodków w kraju i zagranicy (Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Gruzji, Indonezji, Litwy, Łotwy, Serbii, Słowenii, Turcji, Ukrainy). Jury przyznało 18 nagród, 33 wyróżnienia a ponad dwieście prac zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej.

Karolina Kaczor

Ideą przewodnią tej wielkiej imprezy plastycznej jest popularyzacja zbiorów muzealnych w szerokim tego słowa znaczeniu. Począwszy od tych największych i najbardziej znanych, po małe lokalne kolekcje. Różnorodność i wartość kulturowa poznawanych poprzez plastykę form utrwalania i popularyzowania dziedzictwa historycznego i artystycznego pozwala młodym ludziom na jego poznawanie, dzielnie się własnymi przemyśleniami.

Tegoroczna impreza przyniosła sukces podopiecznym z pracowni plastycznej MDK prowadzonej przez Annę Świcę. Komisja konkursowa w kategorii 13-15 lat przyznała wyróżnienie pracy wykonanej przez trzynastoletnią Karolinę Kaczor. Inspiracji do powstania obrazu pt. Krucyfiks był gotycki krzyż, którego autorem jest Wit Stwosz. Tę niezwykłą w swoim wyrazie rzeźbę można podziwiać w Kościele Mariackim w Krakowie. Karolina utrwaliła to wybitne dzieło w technice pasteli. Ponadto w wystawie bierze udział sześć prac czworga młodych autorów. Dziewięcioletni Andżelo Dziwura namalował pastelami pracę zatytułowaną Anioł. On także wykorzystał do swojego obrazka dzieła z krakowskiego kościoła NMP. Jego praca powstała na podstawie fragmentu polichromii zaprojektowanej przez Jana Matejkę. Trzynastoletnia Marta Sołoducha w subtelny, malarski sposób ukazała w swoim obrazie zaułek warszawskiej Starówki. Do wystawy zakwalifikowano także po dwie prace Weroniki Kuziak (15 lat) i Gabrieli Tutki (17 lat). Obraz Astry w wazonie autorstwa Władysława Ślewińskiego oraz ulica przedstawiająca drewniane domy starego Biłgoraja były inspiracją dla Weroniki. Gabrysia w swojej pracy zainspirowała się obrazem Dziewczyna z perłą, Johannes'a Vermeera. Obraz autorstwa tego holenderskiego malarza uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów siedemnastowiecznego malarstwa i bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą. Drugi obraz Gabrysi to Dziewczyna w stroju biłgorajskim. Oba obrazy młoda artystka przetransponowała w swobodny, efektowny sposób, oddając poprzez te dzieła własną osobowość twórczą.

Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesów, życząc aby nowy rok szkolny był pełen radości i zapału do pracy artystycznej i rozwoju talentów.

Anna Świca