Aktualności 2013/2014

Międzynarowe sukcesy plastyczne naszych wychowanków

MDK, 28-05-2014r

Koniec maja okazał się szczęśliwy dla dzieci z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Wychowankowie tej placówki mogą poszczycić się wieloma sukcesami. Tym razem zdobyli nagrody i wyróżnienia aż w trzech konkursach plastycznych, w tym dwóch międzynarodowych. Opiekę artystyczną nad laureatami sprawuje Anna Świca.

28 maja 2014 r. podsumowano dwa konkursy. Wojewódzki Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży odbywający się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty pod nazwą „Moje Zakątki”. Impreza zorganizowana została po raz dwudziesty drugi przez Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju. Wychowankowie nauczycielki plastyki Anny Świcy zdobyli dwa wyróżnienia. Siedmioletnia Ania Szubiak w kategorii wiekowej 5-9 lat oraz siedemnastoletnia Agata Sawa w kategorii 14-18 lat.

Wyróżnienie Anna Szubiak (lat 7) Wyróżnienie Agata Sawa (lat 17)

Ponadto do wystawy zakwalifikowały się prace następujących osób: Kornelii Ciosmak (9 lat), Dominiki Szubiak (6 lat), Oleny Misztal (7 lat), Amelii Rybak (9 lat), Katarzyny Nizio (13 lat), Michała Osińskiego (11 lat) i Anny Cis (16 lat).

Tego samego dnia, na drugim końcu Polski, w Goleniowie rozpoczęła się kilkudniowa impreza podsumowująca XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej „Color Art” pod Patronatem Polskiego Komitetu Do Spraw UNESCO . Tegoroczna edycja konkursu zatytułowana została „W krainie bajki, baśni i legendy”. Festiwal organizowany przez Goleniowski Dom Kultury jest imprezą cykliczną trwającą nieprzerwanie od 1990 roku. Jego celem jest jak najszersze propagowanie wszelkich form twórczości plastycznej uprawianych przez młodych twórców. Prace zakwalifikowane do ekspozycji festiwalowej prezentowane będą w Goleniowskim Domu Kultury i w przestrzeni miejskiej. Rokrocznie najciekawsze z prac przeznaczane są na licytacje, których celem jest niesienie pomocy dzieciom. Festiwalowe prace pozostają także w ekspozycji licznych instytucji, prezentowane są na wystawach krajowych i zagranicznych. Spośród wychowanków MDK w Biłgoraju Wyróżnienie Kuratora Festiwalu otrzymała jedenastoletnia Anna Pędziwiatr. Ania namalowała dwie prace zatytułowane: „Bajka o dobrym smoku”  i „Czerwony Kapturek”.

Anna Pędziwiatr (lat 11) „Czerwony Kapturek” „Bajka o dobrym smoku”

Kolejny sukces dzieci z Biłgoraja odniosły w Japonii. To tam odbywał się 44. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Pentel. Impreza organizowana jest przez Japońską Fundację na Rzecz Rozwoju Sztuki przy współpracy: firmy Pentel, Ministra Spraw Zagranicznych Japonii, Ministra Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii, Yomiuri Shimbun, Japońskiej Federacji Projektowania Artystycznego, Japońskiego Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej. Konkurs rozpoczyna się już w październiku roku poprzedzającego ogłoszenie wyników. Stąd też trzeba wykazać się wielką cierpliwością w oczekiwaniu na jej rozstrzygnięcie.

Medal Srebrny
Wiktoria Ważna (9 lat) Zabawy na śniegu

Do udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło się 12 709 dzieci z całego świata. Z Polski nadesłano aż 903 prace, spośród których nagrodzonych zostało 127. Jury konkursowe nagrodziło trzy prace dzieci uczęszczających na zajęcia prowadzone przez Annę Świcę. Medal Srebrny zdobyła Wiktoria Ważna (9 lat) za pracę zatytułowaną Zabawy na śniegu. Dziewczynka bardzo autentycznie namalowała pastelami dzieci bawiące się na śniegu w towarzystwie zwierząt. Przedstawiła je na tle bardzo prostego, wręcz surowego, pejzażu zimowego. Medal Brązowy otrzymała dziewięcioletnia Magda Kapuśniak za obrazek Zima, przedstawiający dziewczynki dokarmiające ptaki. Natomiast Wyróżnienie Pentel - Anna Pędziwiatr (10 lat), która w pracy Moje urodziny w bardzo piękny, radosny sposób ukazała rodzinne spotkanie. Nieodłącznym elementem prac tej małej artystki są zwierzęta. Na obrazku nie mogło więc zabraknąć towarzyszących ludziom psów.

Medal Brązowy
Magdalena Kapuśniak (lat 9) Zima
Wyróżnienie Pentel
Anna Pędziwiatr (lat 10) Moje urodziny

Gratulując wszystkim wspaniałych osiągnięć, mamy nadzieję, że te wspaniałe sukcesy będą motywacją do dalszej pracy nad rozwojem talentów uzdolnionych plastycznie dzieci i młodzieży.

Anna Świca