Aktualności 2013/2014

Wystawa Karoliny Kaczor „Moje rysowanie”

MDK, 10-03-2014r

W piątek, 7 marca 2014 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Moje rysowanie” z cyklu „Mali Artyści – Wielkie Talenty”. To trzecia wystawa indywidualna, której celem jest promowanie talentów dzieci i młodzieży uczęszczającej na zajęcia plastyczne. Autorką prezentowanych rysunków i pasteli jest Karolina Kaczor.

Wszystkich przybyłych na uroczysty wernisaż powitała dyrektor MDK Renata Socha. Przedsionek Młodych Talentów – niewielkie pomieszczenie zaadoptowane na potrzeby ekspozycji dorobku twórczego młodych artystów - zgromadził grono koleżanek, przyjaciół oraz oczywiście rodziców i malutką siostrzyczkę Karoliny Kaczor - głównej bohaterki imprezy. Ta trzynastoletnia dziewczyna do pracowni plastycznej przyszła prawie cztery lata temu. Od początku wykazywała wielki talent plastyczny połączony z pracowitością i pasją. Pracuje pod kierunkiem nauczycielki plastyki Anny Świcy. To z jej inspiracji młodzi twórcy mogą pokazać swój dorobek, zaprezentować go szerszej publiczności. Przedsionek to wstęp i jednocześnie zachęta do dalszej pracy. Można powiedzieć, że talent to malutka iskierka, która może rozbłysnąć dzięki wytrwałości. Jednocześnie tworzenie wyzwala radość, rozwija wyobraźnię, wkracza w rejony naszego duchowego piękna.

Karolina ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach plastycznych o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Są wśród nich między innymi: wyróżnienie w XIX. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moje Boże Narodzenie” oraz nagroda w XXII. edycji tego konkursu (MDK "Pod Akacją" w Lublinie), kwalifikacja do wystawy w XII. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym z cyklu „Wielcy znani i nieznani” pt. „Alfons Mucha – secesyjna baśń” (MDK w Rybniku), I miejsce w V. Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem – Łęczna 2012 pod nazwą TANIEC oraz II miejsce w edycji VI. zatytułowanej CZAS (Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „PLAMA”), I Nagroda w XI. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Rodzina. Portret przodka” (MDK w Krasnymstawie), wyróżnienie w III. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przyroda Polska - Zwierzęta” (MDK w Gdyni), II miejsce w I. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Mój Anioł” (MDK w Krasnymstawie). W XIV. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcy „Słońce – Radość – Piękno” w Nesebar w Bułgarii jej praca zdobyła II miejsce. Za swoje osiągnięcia plastyczne w 2012 roku z okazji 7. Powiatowego Dnia Twórców Kultury wyróżniona został przez Starostę Biłgorajskiego. Wiele prac prezentowanych było podczas wystaw grup młodzieżowych w galeriach MDK. Jednym z ostatnich sukcesów Karoliny jest zamieszczenie w kalendarzu wydanym przez Gminę Biłgoraj obrazków ilustrujących trzy miesiące 2014 roku.

Prezentowane na obecnej wystawie rysunki powstawały głównie w domu. Niewielkiego formatu portrety, postaci aniołów, szkice pejzaży, wykonane zostały głównie w technice rysunku ołówkiem, pasteli olejnej. Ich skromne rozmiary, niekiedy szkicowość, dynamiczne i ekspresyjne kreski wskazują, że młoda artystka lubi dużo pracować. Efekty pokazują jak wielką sprawia jej to przyjemność.

Impreza ma na celu wprowadzanie w świat sztuki, budowanie pozytywnej samooceny młodych plastyków, kształtowanie postaw estetycznych i kreatywności. Pomaga budować więzi w grupie. Jest swoistą promocją placówki jako ośrodka odkrywającego i rozwijającego talenty artystyczne.

Zapraszamy zatem do obejrzenia twórczych zmagań utalentowanej młodej artystki.

Anna Świca

Przeczytaj również: