Aktualności 2013/2014

Wystawa - Ania Pędziwiatr i jej świat

MDK, 10-10-2013r

„Ania Pędziwiatr i jej świat” tak zatytułowana wystawa zapoczątkowała cykl prezentacji twórczości najmłodszych wychowanków pracowni plastycznej pt. Mali Artyści – Wielkie Talenty. Uroczyste otwarcie miało miejsce w środę 9 października 2013 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.

Niewielkie pomieszczenie biłgorajskiego MDK zostało kiedyś nazwane Przedsionkiem Młodych Talentów. To miejsce prezentacji prac malarskich dziesięcioletniej Ani Pędziwiatr uczennicy czwartej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu. Od dwóch lat dziewczynka uczęszcza na zajęcia plastyczne prowadzone pod kierunkiem Anny Świcy. Na zajęcia przywożą ją rodzice. Ta skromna, nieśmiała, ale wciąż uśmiechnięta mała artystka ma w swoim dorobku bardzo wiele prac.

W bardzo krótkim czasie Ania została laureatką kilkunastu konkursów. Do najważniejszych można zaliczyć nagrody przyznane w XX. i XXI. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moje Boże Narodzenie” organizowanym pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty przez Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie i Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Sukcesem zakończył się udział w XIV. Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pn. „Dziecko i pies” w Częstochowie, gdzie praca Ani została zakwalifikowana do wystawy, a na konkurs wpłynęło 10882 prace z 45 krajów. W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ANIOŁ 2011/2012 organizowanym przez Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Dorożkarnia w Warszawie jej praca zakwalifikowana została do wystawy.

W maju 2013 roku w 43. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym organizowanym przez Japońską Fundację na Rzecz Rozwoju Sztuki przy współpracy m.in. Ministra Spraw Zagranicznych Japonii dziewczynka otrzymała wyróżnienie firmy PENTEL. Rok szkolny 2012/2013 zakończył się otrzymaniem przez dziewczynkę Nagrody Starosty Biłgorajskiego.

W wernisażu pierwszej indywidualnej wystawy uczestniczyły koleżanki i koledzy z grupy, w której Ania realizuje swoje zainteresowania, rodzice i najbliższa rodzina. Gościem honorowym była pani Halina Barska wicedyrektor szkoły do której uczęszcza Ania i jednocześnie nauczycielka plastyki.

Malowany świat Ani Pędziwiatr pokazuje świat pełen radości, odzwierciedla jej zainteresowania przyrodą i tym co ją otacza. Ulubionym, wręcz nieodłącznym elementem podejmowanym, w niemal każdej pracy, są zwierzęta. Pomimo niewielkich rozmiarów ekspozycja pokazuje niesamowitą wręcz pasję i zaangażowanie małej artystki.

Każdemu, kto zawita do Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, polecam zatrzymanie się chociaż na chwilę przy tych barwnych, bardzo optymistycznych pracach, bo warto popatrzeć na świat oczami dziecka.

Anna Świca

Przeczytaj również: