Aktualności 2013/2014

Moja Przygoda w Muzeum

MDK, 16-09-2013r

13 września 2013 r. został podsumowany XXXV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Jego laureatką została piętnastoletnia Agata Sawa z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Konkurs „Moja Przygoda w Muzeum” realizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga oraz Urzędu Miasta Torunia. Tegoroczna jubileuszowa, XXXV edycja Konkursu objęta została patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pana Bogdana Zdrojewskiego. Na tegoroczną imprezę nadesłano 1837 prac ze 140 ośrodków z Polski i z zagranicy (Białorusi, Bułgarii, Chin, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy). Jury pod przewodnictwem Marka Rubnikowicza – dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu -przyznało 17 równorzędnych nagród i 20 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych. Ponadto dwanaście prac otrzymało nagrody specjalne a ok. 250 najciekawszych prac zakwalifikowanych zostało na wystawę.

Uroczystości wręczenia nagród w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej, która będzie prezentowana do 11 listopada 2013 r.

Piętnastoletnia Agata Sawa otrzymała jedną z pięciu nagród w kategorii 13-15 lat. Agata uczęszcza na zajęcia plastyczne do pracowni prowadzonej przez Annę Świcę.
W swojej pracy wykonanej pastelami olejnymi a zatytułowanej Kamienice w Zamościu w zaskakujący i niebanalny sposób przedstawiła barwne kamieniczki ormiańskie i zamojski ratusz.

Nagroda: Agata Sawa (15 lat)

Oprócz nagrodzonego obrazka aż jedenaście prac z MDK w Biłgoraju zostało pokazanych na wystawie pokonkursowej. Młodzi artyści inspirowali się dziełami z różnych epok. Obok dzieł malarskich Pabla Picassa, Tadeusza Makowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jerzego Nowosielskiego czy Jerzego Skoczylasa można zobaczyć inspiracje takimi zabytkami architektury jak: Akropol w Atenach, krakowski Wawel czy Wieża Trynitarska w Lublinie.

Autorami prac są: Bartłomiej Pisiewicz (7 lat) Szewc, Dziwura Andżelo (7 lat) Być jak Picasso, Mateusz Dechnik (8 lat) Cerkiew, Aleksandra Chutkowska (9 lat) Przy fortepianie, Gabriela Turczyniak (9 lat) Z wizytą u Pana Makowskiego, Karolina Kaczor (12 lat) Kariatyda, Weronika Mazurek (12 lat) Martwa natura, Katarzyna Maciocha (13 lat) Katedra na Wawelu, Monika Rękas (16 lat) Stary góral, Węgrzyn Paulina (18 lat) Wieża Trynitarska i Rzeźba.

Za swoją pracę z dziećmi, rozbudzanie zainteresowań, krzewienie zainteresowania sztuką i muzealnictwem nagrodzona została także nauczycielka plastyki Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Anna Świca. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt tym bardziej, iż uroczystość wręczenia nagród nauczycielom, połączona została z podziękowaniami za trud i pasję organizacji i realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia pracownikom toruńskiego Muzeum Okręgowego.

W ramach projektu w dniach 13–15 września 2013 r. odbyły się także warsztaty plastyczne i sesja popularnonaukowa dla laureatów Konkursu, opiekunów plastycznych, nauczycieli i pedagogów pn. Multimedia – wyzwania i możliwości. Kreatywne wsparcie w edukacji muzealnej dzieci i młodzieży.

Dla nauczycieli zostały przygotowane wykłady m.in. „Filmowe warsztaty czy Facebook? Nowe media w edukacji muzealnej” - prezentacja dr Beaty Nessel-Łukasik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, „Wykorzystanie dostępnych mediów (Facebook, blog, animacja) do impresji artystycznej odbiorcy sztuki, na przykładzie Muzeum Zabawek w Tartu” przedstawiła Marge Pärnits z Muzeum Zabawek w Tartu (Estonia), „Wpływ mediów na rozwój dzieci i młodzieży” przedstawiła prof. Wiesława Limont (Zakład Edukacji Artystycznej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Na wystawie stałej w Muzeum Domu Mikołaja Kopernika uczestnicy zajęć mogli wziąć udział warsztatach interaktywnych „Świat toruńskiego piernika”. Smakowicie zakończonych, bo każdy wychodził z własnoręcznie wypieczonym piernikiem.

Wśród warsztatów najwięcej frajdy, zarówno młodzieży jak i ich opiekunom, sprawił warsztat multimedialny „Tajniki animacji poklatkowej”, gdzie wspólnie zostały zrealizowane kilkusekundowe filmy inspirowane obrazami znanych mistrzów. Podczas zajęć „Żywy obraz, żywa historia – nowocześnie o przeszłości” młodzi uczestnicy zajęć wcielali się w postacie przedstawione na obrazie ze scenami II pokoju toruńskiego 1466 autorstwa Mariana Jaroczyńskiego.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu przyniosą także sukcesy i radość z otrzymanych nagród.

Anna Świca

Przeczytaj również: