Aktualności 2012/2013

Wystawa "Ekologiczna i romantyczna"

MDK, 14-03-2013r.

„Ekologiczna i romantyczna” to tytuł wystawy, której uroczyste otwarcie miało miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w czwartek 14.03.2013r. Autorami prac są wychowankowie MDK z grup plastycznych pracujących pod kierunkiem pani Ireny Kupczak.

Wernisaż rozpoczął gościnny występ dziewcząt z grupy tańca współczesnego Ada, pracujących pod kierunkiem pani Edyty Buczek. Następnie pani dyrektor MDK, Renata Socha przywitała zgromadzonych licznie artystów oraz gości i oficjalnie otworzyła wystawę.

Jest ona już już trzecią z kolei, poświęcona kobietom, o kobietach i dla kobiet z okazji ich święta.

Ubrania i dodatki to główny temat wystawy, który ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Strój towarzyszy nam w różnych okolicznościach, jest przypisany do czasów w których żyjemy, do ustroju i religii, kultury i tradycji, przypisany konkretnym grupom zawodowym. Ważny jest także aspekt ekologiczny, to zwrócenie uwagi na modę ekologiczną, o której bardzo dużo się dzisiaj mówi. Chodzi przede wszystkim o proces produkcji tkanin, który jest bezpieczne dla ludzi i środowiska a także o to, by ze starej, używanej już odzieży, zrobić nową, nadającą się ponownie do użytku.

Dzieci i młodzież, wykonując swoje prace, zaczynali od zaprojektowania stroju, który to musiał uwzględniać rodzaj, jego przeznaczenie oraz technikę wykonania i rodzaj użytych materiałów. W części praktycznej odrysowywano sylwetkę kobiety, nakładając na nią strój z poszczególnych rodzajów materiału. Całość stanowi połączenia sylwetki z tłem wykonanym w technice malarskiej.

W całym zadaniu bardzo ważną rolę odgrywa technika wykonania prac, polegająca na zastosowaniu własnego pomysłu, komponowaniu materiałów, zestawianiu form i kolorów oraz zastosowaniu oryginalnych materiałów, takich jak: gazety, szary papier, papierowe opakowania, tektura, worki na śmieci, folia aluminiowa i bombelkowa, korki od butelek plastikowych, bibuła, włóczka, sznurek, guziki, płatki kosmetyczne oraz wata.

Wystawę będzie można oglądać do 15.04.2013r. Serdecznie zapraszamy.

I. Kupczak

Przeczytaj również: "Ekologiczna i romantyczna" /bilgorajska.pl