Aktualności 2012/2013

Sukces dziewcząt z pracowni plastycznej MDK w Wojewódzkim Konkursie „Moje Boże Narodzenie”

MDK, 19-12-2012r.

XXI. Wojewódzki Konkurs Plastyczny i Literacki „Moje Boże Narodzenie” zakończył się wspaniałym sukcesem dla dziewcząt z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Prace malarskie podopiecznych Anny Świcy zdobyły trzy nagrody, trzy wyróżnienia a jedna została wyróżniona kwalifikacją do wystawy. Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie wspólnie z Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Patronat nad imprezą objął Lubelski Kurator Oświat a patronat medialny Tygodnik katolicki „NIEDZIELA” lubelska.

W tym roku na konkurs nadesłano 1465 prac plastycznych ze 284 szkół i placówek wychowania pozaszkolnego archidiecezji lubelskiej. Komisja w składzie: Małgorzata Basińska – doradca plastyki i wiedzy o kulturze Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Anna Mazur – Instytut Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie oraz Renata Adamczewska – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie przyznała 26 równorzędnych nagród oraz 22 wyróżnienia w czterech grupach wiekowych.

W piętek, 14 grudnia 2012 r. w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie dwudziestej pierwszej już edycji konkursu połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom imprezy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych Lublina. W imieniu Arcybiskupa Lubelskiego przybyli ks. prał. Ryszard Lis - Przewodniczący Wydziału d/s Wychowania Katolickiego przy Kurii Metropolitalnej w Lublinie oraz proboszcz Archikatedry Lubelskiej ks. Adam Lewandowski. Lubelskiego Kuratora Oświaty reprezentowała Joanna Kulikowska – dyrektor Wydział Kształcenia Specjalnego i Zwiększania Szans Edukacyjnych. Imprezę rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieży z MDK „Pod Akacją”. Następnie został odczytany fragment Ewangelii według św. Łukasza o Narodzeniu Pana Jezusa, a następnie ks. Adam Lewandowski pobłogosławił opłatek, którym podzielili się uczestnicy spotkania.

Wśród laureatów konkursu plastycznego znalazła się dziewięcioletnia Anna Pędziwiatr, która w grupie do 9 lat otrzymała nagrodę, zaś wyróżnienie zdobyła jej rówieśniczka Wiktoria Czerw. Należy podkreślić, iż dla Ani jest to kolejna nagroda w tym konkursie. Ta mała artystka przepięknie przedstawiła Świętą Rodzinę w otoczeniu Trzech Króli, uśmiechniętych i figlarnych aniołków oraz ciekawych tego niezwykłego wydarzenia zwierząt i domowego ptactwa. Nie zabrakło także postaci samej autorki wraz z ulubionym pieskiem.

W grupie gimnazjalnej piętnastoletnia Gabrysia Tutka i czternastoletnia Karolina Strzałka otrzymały nagrody, zaś wyróżnienia w tej kategorii zdobyły Agata Sawa i Joanna Kulik. Ponadto w wystawie pokonkursowej została zaprezentowana praca sześcioletniej Oli Feduń.

Dodatkowe wyróżnienie, wielką radość i satysfakcję spotkało Gabrysię Tutkę. Jej obraz został wybrany do wykorzystania jako motyw dekoracji życzeń wysyłanych z racji Świąt Bożego Narodzenia przez apb Stanisława Budzika.

To wielki sukces młodych artystek i ich nauczycielki. Dlatego nie mogło zabraknąć małej reprezentacji laureatek w uroczystym podsumowaniu Konkursu. Dzieci nagrodzone i wyróżnione otrzymały piękne dyplomy, nagrody rzeczowe i pamiątkowe foldery pokonkursowe.

Anna Świca