Aktualności - rok szkolny 2011-2012

Wycieczka do Krakowa

MDK, 25.10.2011r.

19 października br. został zorganizowany jednodniowy wyjazd do Krakowa. Celem wycieczki był udział piętnastu wychowanek Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju w warsztatach muzealnych oraz zwiedzanie tego przepięknego, pełnego zabytków miasta.

W wyjeździe wzięły udział dziewczęta w wieku od 11 do 17 lat. Wszystkie uczestniczą w zajęciach plastycznych prowadzonych przez panią Annę Świcę.

Pierwsze zajęcia odbyły się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie podczas trwania wystawy "Turner. Malarz Żywiołów".

Dziewczęta przechodząc przez poszczególne sale wystawowe oglądały i analizowały malarskie interpretacje żywiołów - WODY OGNIA, ZIEMI, POWIETRZA. Namalował je angielski malarz okresu romantyzmu, prekursor impresjonizmu i symbolizmu William Turner. Dzięki wspaniałemu prowadzeniu ta lekcja pomogła lepiej zrozumieć pełne tajemniczości, ekspresji i żywiołowości subtelne i delikatne a niekiedy burzliwe przedstawienia otaczającej nas przyrody. Następnie uczestniczki wycieczki zwiedziły Galerię Sztuki Polskiej XX wieku. Wstępu do tej niezwykłej podróży w czasie dokonał pan Marek Świca Wicedyrektor MN ds. Naukowych i zbiorów.

Kolejne zajęcia odbywały się w samym centrum Krakowa, w Sukiennicach. Zgromadzona w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku kolekcja ukazuje dzieje malarstwa polskiego od oświecenia do impresjonizmu. Tam w Sali malarstwa romantycznego dziewczęta analizowały obrazy Wojciecha Kornelego Stattlera "Machabeusze" i Piotra Michałowskiego "Somosierra". W kolejnej Sali poświęconej malarstwu impresjonistycznemu i realistycznemu porównane zostały pejzaże Władysława Podkowińskiego i Józefa Pankiewicza z "Czwórką" Józefa Chełmońskiego.

Uwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie Podziemi Rynku Krakowskiego. Oprowadzone przez przewodnika dziewczęta wyszły zachwycone znajdującą się tam ekspozycją.

Zmęczone, ale pełne wrażeń późną nocą wróciłyśmy do Biłgoraja z nadzieją, że jeszcze nie raz będziemy mogły tak wspaniale spędzić kilkanaście godzin w tym wspaniałym mieście.

Anna Świca, MDK

Przeczytaj również: