Aktualności - rok szkolny 2011-2012

Plastyka - Trzy konkursy. Trzy sukcesy
MDK, 03-04-2012r.

Plastyka - Trzy konkursy. Trzy sukcesy

Trzy konkursy. Trzy sukcesy małych i większych wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju w konkursach plastycznych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wszyscy laureaci są uczestnikami zajęć plastycznych odbywających się w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Nad wszystkimi opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca.

fot. Praca Pauliny Mysy (13 lat) 29 marca 2012 r. Galeria Sztuki Dziecka „Na Kamiennej” w zamojskim MDK gościła laureatów III Konkursu Plastyczn-Fotograficznego pn. „Kocie sprawy” - Zamość 2012. Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu we współpracy z Zamojską Fundacją dla Zwierząt i Środowiska ZEA. Uroczystość wręczenia nagród wszystkim, których prace plastyczne i fotograficzne zostały docenione przez jury konkursowe, uświetniły występy zespołów tanecznych. Prace oceniane były w dwóch kategoriach do 12 lat i powyżej 12 lat. Na konkurs nadesłano 767 prac plastycznych. Wśród nagrodzonych laureatów konkursu znalazły się dwie uczestniczki zajęć plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

fot. Praca Amelki Sankiewicz (4 lata)
W kategorii do 12 lat nagrodę za swój obrazek przedstawiający lalkę i łaciatego rudego kota otrzymała pięcioletnia Amelia Sankiewicz, zaś portret niebieskookiego kota trzynastoletniej Pauliny Misy zdobył Nagrodę Specjalną Zamojskiej Fundacji dla Zwierząt i Środowiska ZEA.

Kolejnym konkursem, w którym praca czternastoletniej Gabrieli Tutki otrzymała kwalifikację do wystawy był II Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Nasi sąsiedzi - stroje ludowe” zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie. W piątek, 30 marca 2012 r., odbyło się jego podsumowanie połączone z otwarciem wystawy i wręczeniem nagród laureatom.

fot. Praca Gabrysi Tutki (14 lat)
Konkurs zorganizowany jest w ramach współpracy transgranicznej pomiędzy miastami Vranov nad Top'lou i Rzeszowem. Celem imprezy jest nawiązywanie i umacnianie kontaktów oraz współpracy międzynarodowej poprzez kulturę i sztukę. Na konkurs nadesłano 620 prac (394 prace z Polski i 226 ze Słowacji) z 93 placówek.

Praca Gabrysi przedstawia mężczyznę w stroju biłgorajskim. To obraz bardzo oryginalny, potraktowany w sposób niezależny i niebanalny. Swobodne potraktowanie koloru spowodowało, że stał się bardziej intrygujący i ciekawy.

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ANIOŁ 2011/2012 prace plastyczne dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zdobyły dwa wyróżnienia i aż osiem zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej. Konkurs organizuje corocznie Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Dorożkarnia w Warszawie. W tym roku do konkursu zgłoszono 966 prac z całej Polski z 93 placówek kulturalnych i oświatowych oraz od 27 osób indywidualnych.

fot. Praca Amelki Sankiewicz (4 lata)
W konkursie tym podopieczna Anny Świcy - Amelia Sankiewicz (5 lat) otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 4-6 lat. Podobnie, ale w kategorii 7-9 lat, wyróżniona została praca dziewięcioletniego Michała Osińskiego.

Kwalifikację do wystawy zdobyły prace: Adriana Stelmacha (4 lata), Michaliny Rybak (5 lat), Emilii Jezierczuk (6 lat), Wiktorii Frączek (7 lat), Martyny Kniaziowskiej (7 lat), Marcela Sankiewicza (7 lat), Anny Pędziwiatr (8 lat) i Amelii Piętak (9 lat).

fot. Praca Michał Osińskiego (9 lat)
Ponadto Jury konkursowe, spośród 108 nauczycieli sprawujących opiekę artystyczną, przyznało dwóm nauczycielom Wyróżnienia Specjalne za wyjątkowe osiągnięcia w przygotowaniu uczniów do Ogólnopolskiego Konkursu ANIOŁ 2011/2012. Wśród nich znalazła się Anna Świca - nauczycielka plastyki w MDK Biłgoraj.

Wszystkim wychowankom, z których jestem niezmiernie dumna, serdecznie gratuluję tych wspaniałych sukcesów!

Anna Świca

Przeczytaj również: