Aktualności 2011/2012

XVIII Memoriał Szachowy Aleksandra Bełżka o Puchar Burmistrza
MDK, 21-06-2012r.

XVIII Memoriał Szachowy Aleksandra Bełżka o Puchar Burmistrza

Staraniem kierownika sekcji BCK; Albina Jaworskiego - sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju była miejscem niedzielnych (17 czerwca br.) zmagań szachistów naszego regionu. Na starcie stanęło czterdziestu jeden zawodników, w tym dziesięciu kategoriami rankingiem FIDE, z czego sześciu z kategoriami centralnymi (kategoria pierwsza i mistrzowskie). Oprócz gości z Ukrainy (Lwów, Dolyna, Nowojaworowsk), uczestnicy turnieju wywodzili się z następujących miejscowości województw lubelskiego i podkarpackiego: Lublin, Biłgoraj, Janów Lubelski, Opole Lubelskie, Przeworsk, Rudnik, Łętownia, Sieniowa, Aleksandrów i Zwierzyniec.

Nasze miasto reprezentowane było przez czternastu zawodników, z sekcji szachowych Biłgorajskiego Centrum Kultury (8) oraz Młodzieżowego Domu Kultury (6). Cieszy dość liczny udział młodzieży (17 juniorów). Rywalizowano w kategoriach wiekowych do 10, 14 i 18 lat oraz OPEN. Turniej liczył 9 rund po 15 min. dla zawodnika na rozegranie 1 partii. Na podstawie klasyfikacji końcowej wyodrębniono kolejność w poszczególnych kategoriach wiekowych. Do głównych faworytów należeli utytułowani gracze ukraińscy: mistrz międzynarodowy Petr Gołubka (ranking: 2402, Dolyna), mistrz międzynarodowy Ihor Nester (2315, Lwów), mistrz FIDE Nazar Ustianovich (2163, Lwów) oraz kandydat na mistrza Andrij Matvijchuk (2117, Novojaworivsk). Tuż za nimi na liście startowej widniały nazwiska graczy biłgorajskich z kategoriami centralnymi: Dawid Dzido (2006) oraz Albin Jaworski (1868).

Pierwsze partie nie przyniosły większych niespodzianek. Po dwóch rundach zagranicznym liderom dotrzymywało kroku czterech graczy biłgorajskich: Albin Jaworski, Aleksander Czanasz, Dawid Dzido i Marek Kornik! Po kolejnej rundzie bez strat punktowych pozostawali jedynie: Petr Gołubka, Andrij Matvijchuk, Nazar Ustianovich i Dawid Dzido. Kolejne rundy to skuteczna gra zawodników zagranicznych. Po rozegraniu pięciu partii prowadził samodzielnie zawodnik z Ukrainy – N. Ustianovich. O pół punktu mniej zgromadził P. Gołubka. Grupę pościgową tworzyli: Konrad Kuziemko (Sieniawa), D. Dzido (po 4 pkt.) oraz I. Nester, Stanisław Wojtanowicz (Łętownia), A. Matvijchuk, Jerzy Strzałka (Biłgoraj) i rewelacyjny czternastolatek z Aleksandrowa - Dominik Czerniak (po 3,5 pkt.). Dzięki wielu remisom liderów w rundach numer 6 i 7 – polscy gracze zbliżyli się do turniejowej czołówki. Na dwie partie przed końcem turnieju prowadził N. Ustianovich (6 pkt.), przed P. Gołubką i D. Dzido (po 5,5 pkt.). Kolejne miejsca zajmowali gracze z 5 punktami: I. Nester, Marek Kornik (MDK Biłgoraj), K. Kuziemko i Jan Dudziak (Opole Lubelskie). Runda ósma, to kolejne zwycięstwa graczy ukraińskich. Wyjątkiem była porażka turniejowej jedynki (P. Gołubka) z naszym D. Dzido, który objął pozycję wicelidera turnieju! Jednak o wszystkim zadecydowała ostatnia, zwycięska dla zagranicznych gości dziewiąta runda. Niestety, na pierwszych czterech szachownicach wygrały czarne (Strzałka-Ustianovich 0:1, Dzido-Nester 0:1, Cieplak-Gołubka 0:1, M.Kuziemko-Matvijchuk 0:1), co spowodowało, że wszystkie pozycje medalowe zajęli gracze ukraińscy.

Wyniki końcowe: 1. Nazar Ustianovich (UKR, Lwów) 8 pkt. 2. Ihor Nester (UKR, Lwów) 7 pkt., 3. Petr Gołubka (UKR, Dolyna) 6,5 pkt., 4. Dawid Dzido (BCK Biłgoraj) 6,5 pkt., 5. Andrei Matvijchuk (UKR, Novojaworivsk) 6,5 pkt. 6. Konrad Kuziemko (Sieniowa) 6 pkt., 7. Marek Kornik (MDK Biłgoraj) 6 pkt., 8. Jan Dudziak (Opole Lub. ) 6 pkt., 9. Jerzy Strzałka (BCK Biłgoraj) 5,5 pkt., 10. Mateusz Kuziemko (Sieniowa) 5,5 pkt.

Dzieci do lat 10: 1. Mikołaj Złotek (Orzeł Rudnik) 3,5 pkt., 2. Krystian Dębczak (Pegaz Janów Lubelski), 3. Adrian Mucha (MDK Biłgoraj) 3 pkt.

Młodzież do lat 14: 1. Dominik Czerniak (Aleksandrów) 4,5 pkt., 2. Barbara Trybowska (Orzeł Rudnik) 4,5 pkt., 3. Anna Trybowska (Orzeł Rudnik) 4 pkt.

Młodzież do lat 18: 1. Marek Kornik (MDK Biłgoraj) 6 pkt., Paweł Głusza (Orzeł Rudnik) 5,5 pkt., 3. Jakub Mazur (Orzeł Rudnik) 4,5 pkt.

Podczas uroczystości zakończenia obecni byli: syn memorialisty – Aleksander Bełżek oraz Sekretarz Urzędu Miasta Biłgoraj – Bogdan Kowalik. Pięknymi pucharami nagrodzono również najlepszych młodych szachistów powiatu biłgorajskiego w poszczególnych kategoriach wiekowych: do lat 10: Adrian Mucha (MDK), do lat 14: Dominik Czerniak (Aleksandrów), do lat 18: Marek Kornik (MDK). Najwyżej sklasyfikowany biłgorajanin: Dawid Dzido (BCK). Najwyżej sklasyfikowana biłgorajanka: Karolina Kornik (MDK). Organizatorzy: Urząd Miasta Biłgoraj, Biłgorajskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju. Sędziował niżej podpisany. Szczegółowe wyniki turnieju: www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_2515/

Artur Kimak