Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju z Certyfikatem Społecznie Odpowiedzialnej Placówki w roku szkolnym 2018/2019

Certyfikat dla MDK w Biłgoraju za udział w V edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – pomocowej UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA wraz z podziękowaniem za zaangażowanie na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom nadał Marek Krupiński – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia UNICEF Polska.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. Przystąpienie do akcji zarekomendowała Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renata Socha, a akcję koordynowała nauczycielka plastyki Anna Świca.

Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

W ramach akcji wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju własnoręcznie zaprojektowali i uszyli szmaciane laleczki. Każda z nich miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Wystawa zakończyła wspaniałą zabawę, ale też pewien trud każdego dziecka i wspierających go członków rodziny. Nauczycielki plastyki – Irena Oręziak-Kupczak i Anna Świca – podczas zajęć i specjalnie przeprowadzonych warsztatów, zachęciły dzieci do pracy, której efektem będzie pomoc dla innych.

W naszej placówce akcja odbyła się pod hasłem „Kup lalkę – podaruj życie”. Miała ona charakter akcji charytatywnej, a wszystkie zebrane fundusze zostały przekazane na specjalne konto UNICEF. W pracowniach „Tęczowa Malarnia” i „Cudawianki” powstało 20 lalek. Laleczki, wraz z obrazkami przedstawiającymi dzieci świata, zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie podczas przygotowywanej w MDK imprezy podsumowującej projekt. We wtorkowe popołudnie zaprosiliśmy do otwarcia serc i przekazanie darowizny poprzez wylicytowanie jak najwyższej kwoty. Dzięki zgromadzonym funduszom społeczność naszej placówki wsparła wspaniała ideę pomocy w przeprowadzaniu akcji szczepienia dzieci z najbiedniejszych krajów świata. Dzięki wspaniałej postawie mamy nadzieję pomóc w realizacji marzeń dzieciom na świecie.