Wyjątkowy sukces dziewcząt z “Tęczowej Malarni”

Podwójnym sukcesem może poszczycić się Martyna Kniaziowska, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, która została Laureatką XVII. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” zorganizowanego w Tychach.

„Tęczowy Kalendarz” to impreza organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Tychach. Konkurs cieszy się niezmiennie wielkim zainteresowaniem młodych artystów z całego świata. W tym roku komisja konkursowa oceniła aż 2508 prac, które napłynęły z 273 placówek z Polski, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Hong Kongu (Chiny), Indonezji. Jury, pod przewodnictwem artysty plastyka Adama Niesyto, przyznało 13 nagród specjalnych, 11 nagród, 1 nagrodę wicedyrektora oraz 134 wyróżnienia przez kwalifikację do wystawy. Nagrody specjalne to prezentacja pracy w formie kart do kalendarza na 2020 rok.

W czwartek, 12 grudnia 2019 r., odbyła się uroczystość podsumowująca konkurs. Podczas wernisażu rozdane zostały nagrody i wyróżnienia.

Jedna z prac autorstwa piętnastoletniej Martyny Kniaziowskiej otrzymała nagrodę, zaś druga zdobyła wyróżnienie poprzez zakwalifikowanie do wystawy. Jej młodsza koleżanka – siedmioletnia Lilianka Obszyńska – za swój obrazek została uhonorowana kwalifikacją do wystawy. Obie dziewczyny są wychowankami MDK w Biłgoraju, obie rozwijają swój talent uczęszczając na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia prowadzonej przez Annę Świcę.

Zarówno dla Martyny, jak i Lilianki to kolejne wyjątkowe osiągnięcie. W swoich pracach pokazały piękno polskiej przyrody. Mała Lilianka przedstawiła widok na błękitną taflę jeziora, po którym pływa biały łabędź. Jezioro, pełne ryb, okolone jest szuwarami i różowymi nenufarami, zaś w dali widać rząd drzew. O wiele dojrzalsze są prace Martyny. Pierwsza to pejzaż jesienny, widok na pasma pól i zasnutego mgłą pasma górskiego. Drugi obraz to przedstawienie ptaków – dwóch sikorek siedzących na gałęzi. Wysmakowana kolorystyka i śmiałe pociągnięcia pędzla to główne atuty tych pięknych dzieł, jeszcze tak młodej artystki.

Dziewczętom należą się gratulacje i życzenia kolejnych artystycznych laurów!

A oto fotorelacja z tego niezwykłego wydarzenia.

Martyna Kniaziowska, lat 15

Lilianna