Wycieczka do “świata sztuki”

Wizyta w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli stała się celem wycieczki, którą zorganizowały nauczycielki z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. W tej niezwykłej wyprawie wzięły udział dziewczęta z grupy „Fantazja” oraz jednej z grup pracowni Tęczowa Malarnia. Nauczycielkami wprowadzającymi młode artystki w świat sztuki są Irena Oręziak-Kupczak i Anna Świca.

W jednym z budynków wchodzących w skład stalowowolskiego muzeum znajduje się Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Właśnie tutaj wychowanki MDK zobaczyły wystawę „Szczęśliwa Godzina”: – Młoda Polska oraz stałą ekspozycję dzieł patrona galerii.

Dzięki pani przewodnik można było zwiedzić niezwykłą wystawę przedstawiającą wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. Koniec XIX i początek XX wieku były wyjątkowe w sztuce. W tym czasie pojawiło się wiele indywidualności artystycznych i powstało wiele dzieł na najwyższym poziomie artystycznym. Na wystawie uczestniczki wycieczki zapoznały się z twórczością największych malarzy i rzeźbiarzy tego czasu: Olgi Boznańskiej, Witolda Wojtkiewicza, Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.

Jednak zwiedzanie, czasami może stać się nużące, dlatego w programie wyjazdu zaplanowane zostały zajęcia plastyczne.

Wspaniałą lekcją kreatywności były warsztaty, inspirowane sztuką japońską. To właśnie ona stawała się wzorem dla artystów przełomu wieków. Niektórzy, jak Leon Wyczółkowski, podróżowali do Kraju Kwitnącej Wiśni, by lepiej poznać jego kulturę i klimat. I to jego obraz, prezentowany na ekspozycji, stał się wzorem do pracy twórczej. Wykorzystując czarny papier, tusz, kredki i kolorowe wycinane z papieru kwiatki, dziewczęta stworzyły przepiękne, oryginalne prace.

Kolejnym etapem było zwiedzanie Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Artysta specjalizował się w portretowaniu kobiet, malowaniu kwiatów, martwych natur i pejzaży. Galeria to miejsce, które w nowoczesny sposób prezentuje jedną z najlepszych kolekcji poświęconych temu twórcy. Alfons Karpiński przyszedł na świat w Rozwadowie i spędził tam pierwsze lata życia. Jego życie artystyczne upłynęło głównie w Krakowie, gdzie kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem między innymi Leona Wyczółkowskiego. Malarstwa uczył się także w Monachium i Paryżu.

Intrygująco i wyjątkowo ciekawie zaprojektowaną przestrzeń galerii podzielono na segmenty związane z konkretnymi etapami działalności artystycznej Alfonsa Karpińskiego. Od stanowiących część edukacji artystycznej szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po etap czasu spędzonego na froncie wojennym. Ponadto w przestrzeni galeryjnej zaaranżowano wnętrze pracowni artysty z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami.

Dla bardzo młodych, ale ciekawych świata i pasji artystycznych dziewcząt z grup MDK była to niezwykła podróż do świata sztuki.