Wycieczka do Krakowa

W piątek 8 czerwca 2018r. grupa plastyczna „Fantazja” i „3 D”, wychowankami z pracowni plastycznej pani Ireny Oręziak-Kupczak wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę edukacyjną do Krakowa.

Grupy miały okazję uczestniczyć w dwóch lekcjach muzealnych Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwsza z nich odbyła się w Domu Mehoffera przy ul. Krupniczej. Miejsce to nazywane Pałacem pod Szyszkami i reprezentuje formułę muzeum-domu artysty, w tym przypadku z bogatym, autentycznym wyposażeniem wnętrz. Józef Mehoffer(1869-1946), uczeń Jana Matejki, rówieśnik i Stanisława Wyspiańskiego, to jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski, aktywny również w okresie międzywojennym. W Domu Mehoffera znajduje się wiele zabytkowych mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, bibliotekę, kolekcję japońskich drzeworytów, rzeźby, fotografie rodzinne, pamiątki oraz przede wszystkim prace Mehoffera, obrazy olejne, rysunki, grafiki, projekty, dekoracje, witraże. Przed domem znajduje się urokliwy ogród, który zaprojektował sam Mehoffer i który niejednokrotnie dostarczał artyście malarskich tematów. Podczas lekcji muzealnej „Oblicza polskiej secesji”, wychowankowie zapoznali się z jednym najbardziej interesujących i przełomowych stylów w sztuce oraz życiem i twórczością Józefa Mehoffera.

Wnętrze Pałacu pod Szyszkami
Dom Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Dla zwiedziających: Dom Mehoffera

Muzeum Narodowe przy ul. 3-go Maja w Krakowie

Następna lekcja muzealna odbyła się w głównym gmachu Muzeum Narodowego przy ul. 3-go Maja. W listopadzie 2017 roku Muzeum Narodowe w Krakowie, otworzyło największą do tej pory wystawę prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907). Na wystawie pokazanych jest 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich: malarza, rysownika, grafika a także poety dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru. Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter nadaje tej kolekcji kontekst historyczny, związki autora „Wesela” z Krakowem.

Stanisław Wyspiański, jeszcze za swojego życia, podarował muzeum pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej. Wybitna jest kolekcja malarstwa portretowego ( np. znane obrazy „Macierzyństwo” , „Portret artysty z żoną”) i pejzażowego („Planty o świcie”), wykonana pastelami, w której artysta osiągnął absolutne mistrzostwo jak również zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów, katedry na Wawelu i Domu Towarzystwa Lekarskiego. Na wystawie zaprezentowane są również: rysunki ołówkiem, tuszem, węglem, projekty scenograficzne, rzeźba i grafika. Wychowankowie grup plastycznych mogli obejrzeć tą wystawę prezentowaną w siedmiu salach a podczas lekcji muzealnej „Łąka w kościele? Życie i sztuka Stanisława Wyspiańskiego” mogli bliżej zapoznać się życiem i twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Dopełnieniem lekcji muzealnej było rozwiązywanie zadań przygotowanych wcześniej przez panią przewodnik.

Młodzież w trakcie lekcji muzealnej

Obu tych artystów – Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego, łączyła nie tylko przyjaźń, obaj byli twórcami witraży, znajdujących się nad głównym wejściem do Kościoła Mariackiego, przedstawiających 10 scen z życia Matki Boskiej.

Tego dnia pojechaliśmy do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5, po odbiór nagród w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Przyroda w kolorach. W świecie psowatych”. Nagrody i dyplomy odebrały Klaudia Kulik i Kornelia Ciosmak z rąk samego pana dyrektora MDK Andrzeja Łaziarza. Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla laureatek konkursu!

I.Oręziak-Kupczak