Wspaniały sukces wychowanek Tęczowej Malarni w konkursie „Malujemy pastelami”

Osiem młodych artystek z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia MDK w Biłgoraju zostało nagrodzonych i wyróżnionych w 22. Konkursie „Malujemy Pastelami”, którego tematem przewodnim był „ŚWIAT ABSTRAKCJI”. Konkurs organizuje Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu. Patronat honorowy nad imprezą objęło Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, Okręg Rzeszowski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Prezydent miasta Tarnobrzega. Konkurs swoim zasięgiem obejmował trzy województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie.

Po raz 22. Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu ogłosił konkurs, którego celem jest popularyzacja technik pastelowych. Założeniem konkursu była interpretacja tematu ŚWIAT ABSTRAKCJI za pomocą technik pastelowych.

To jeden z niewielu konkursów, w których uczestnicy tworzą tylko w jednej technice plastycznej. W tegorocznej edycji trzeba było wykazać się umiejętnością tworzenia kompozycji abstrakcyjnych. Niekiedy może się wydawać cóż to jest namalować „nic” – nie pokazać ludzi, przedmiotów, elementów przyrody czy architektury. Namalować tylko formą, kolorem, linią zaskakującym ujęciem kompozycyjnym. Młodzi artyści z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju poradzili sobie świetnie z tym tematem. Aż osiem prac stworzonych w Tęczowej Malarni zyskało uznanie jury konkursowego.

Komisja Artystyczna w składzie: Bernadetta Stępień – prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Piotr Woroniec – prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Katarzyna Pisarczyk – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Stanisław Dziubak – artysta plastyk Tarnobrzeski Dom Kultury, Karolina Bednarska – artysta plastyk Tarnobrzeski Dom Kultury, koordynator konkursu – postanowiła przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech grupach wiekowych.

W grupie wiekowej od 8 do 12 lat nagrodzono prace Julii Bożek (lat 9) i Alicji Psiuk (lat 10). W tej samej kategorii wyróżniono pracę autorstwa Lilianny Majewskiej (lat 9). W II kategorii wiekowej 13-15 lat nagrodę otrzymała praca czternastoletniej Anny Szubiak. Wyróżnienia zdobyły obrazy stworzone przez: Wiktorię Kurzyńską (lat 15), Magdalenę Adamek (lat 13) i Katarzynę Sudoł (lat 14).

Swoje nagrody przyznało też Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Nagroda specjalna przypadła Aleksandrze Kwiatkowskiej (lat 14), jak napisano w uzasadnieniu: „Za zbudowanie obrazu malarskiego za pomocą ograniczonej gamy barwnej, wykorzystując możliwości techniki pastelu, co daje odczucie głębi i ruchu w obrazie”.

Opiekunem artystycznym laureatek jest Anna Świca.

Jury złożyło podziękowania autorom i opiekunom artystycznym za udział w konkursie. Nadesłane na konkurs prace wywarły pozytywne i zaskakujące wrażenia na członkach komisji. Oryginalne, pełne kolorów, dynamiczne kompozycje ukazały jak świetnie autorzy prac posługują się techniką pasteli.

Nagrody, Julia Bożek, lat 9

Nagrody, Alicja Psiuk, lat 10

Anna Szubiak, lat 14

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Pastelistów Polskich