Wspaniały sukces młodych artystek z Tęczowej Malarni  w konkursie „Portret rodzinny w szarości”

Wspaniały sukces młodych artystek z Tęczowej Malarni w konkursie „Portret rodzinny w szarości”

Olga Goch i Katarzyna Sudoł z MDK w Biłgoraju zostały laureatkami 17. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego KOLORY SZAROŚCI w Rawiczu. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sierakowie. Patronat Honorowy nad imprezą objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

17 edycja konkursu z cyklu KOLORY SZAROŚCI poświęcona była tematyce rodzinnej. Uczestnicy konkursu, który popularyzuje techniki monochromatyczne, próbowali przenieść swoje refleksje artystyczne związane z szeroko pojętym zagadnieniem rodziny, tej najbliższej jak i wielopokoleniowej posługując się bogactwem tylko czerni, szarości i bieli. Młodzi artyści nie używając koloru mieli stworzyć pracę pod tytułem „Portret rodzinny w szarości”. Poprzez wykonanie rysunku czy fotografii utrwalili sceny z życia rodziny, tworząc jej portret. Rodzina zapewnia nam miłość, wychowanie, opiekę, wykształcenie. W niej się pojawiamy, rośniemy, dojrzewamy i z niej wychodzimy stwarzając nową. Każdy mógł odnieść się do tego zagadnienia w sposób indywidualny.

Z terenu całej Polski nadesłano 2214 prac. Wykonano je w rozmaitych technikach plastycznych: rysunkowych, malarskich, graficznych.

Olga Goch
Katarzyna Sudoł

Biorąc pod uwagę niezwykle wysoki poziom artystyczny prac, jury w składzie: Przewodniczący – dr hab. prof. uczelni Jacek Jarczewski, Prodziekan, Wydział Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, oraz członkowie: Tomasz Bzdęga, artysta plastyk, instruktor Domu Kultury w Rawiczu, Barbara Szumna, artysta plastyk, instruktor Domu Kultury w Rawiczu, Sylwia Henkulak-Matysiak, artysta plastyk, pracownik Szkoły Podstawowej w Sierakowie – przyznało nagrody i wyróżnienia oraz dokonało kwalifikacji do wystawy. Zgodnie z regulaminem jury rozpatrywało je w czterech kategoriach wiekowych.

Wśród laureatek znalazły się dwie uczestniczki zajęć plastycznych z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Jury nagrodziło czternastoletnią Olgę Goch, przyznając jej I miejsce w kategorii wiekowej 13-15 lat. W tej samej kategorii wyróżniona została Katarzyna Sudoł (lat 15). Opiekunem artystycznym obu dziewcząt jest nauczycielka plastyki Anna Świca, która prowadzi pracownię plastyczną Tęczowa Malarnia.

Dziękujemy i gratulujemy sukcesu!