Wernisaż 6. wystawy prac plastycznych z cyklu WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW

W czwartek 9 marca 2023r.Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wernisaż 6 wystawy prac plastycznych grupy „Fantazja” oraz „3 D” z cyklu WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW pt. „Ikony stylu” oraz „Postać kobiety”.

Wystawę rozpoczęto prezentacją multimedialną. Następnie gościnnie wystąpiła grupa teatralna „Spontan” pracująca pod kierunkiem pani Joanny Łukaszczyk w krótkim skeczu pt. „Babskie sprawy.”

Wystawę otworzyła dyrektor MDK pani Urszula Demucha, która jednocześni powitała wszystkich przybyłych gości.
Następnie głos zabrała organizatorka wystawy i opiekun artystyczny grup plastycznych „Fantazja” i „3 D”, pani Irena Oręziak-Kupczak, która opowiedziała o powstawaniu prac.

Wystawa poświęcona jest kobietom.

Plakat wydarzenia - 6 wystawa z cyklu Wiosna Młodych Talentów zatytułowana "Postać kobiety".

Grupa młodzieżowa „3 D” wykonała prace malarskie, wykonując portrety znanych kobiet. „Ikony stylu” XX wieku to wyjątkowe panie, które wyznaczały trendy: sławne, piękne, utalentowane, były inspiracją dla kobiet na całym świecie. To one uchodziły za uosobienie ponadczasowego, dobrego stylu.
Niektóre z nich wciąż nas inspirują, inne odeszły lub usunęły się z blasku fleszy, mimo to, ich dawne stylizacje wciąż stanowią swojego rodzaju modową bazę, z której czerpią pokolenia.
Na wystawie możemy zobaczyć portrety: Coco Chanel, Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Brygitte Bardot, Księżna Diana, Księżna Grace Kelly, Carherine Deneuve, Farah Fawcett, Madonna, Angelina Jolie. Wśród portretowanych są również polskie gwiazdy muzyki z lat 80: Izabela Trojanowska oraz Kora.
Grupa dzieci starszych „Fantazja” wykonała rzeźby wykonane powertexem. Jest to utwardzacz, który w swoim składzie ma naturalne składniki, przyjazne dla człowieka i środowiska. Dostępny w formie płynnej, najlepiej łączy się z materiałami naturalnymi: papierem, lnem, bawełną skórą, drewnem. Przed przystąpieniem do pracy dzieci musiały uwzględnić w swoich projektach, jaką postać kobiety chcą wykonać, jaki ruch pokazać i co będzie miała na sobie.
Najtrudniejszym etapem pracy było wykonanie stelaża, wykonanego z drutu, na którym opiera się cała postać. Praca nad rzeźbą nie należała do najłatwiejszych, wymagała ogromnego skupienia i uwagi. To wieloetapowa praca, początkowo w formie mokrej, następnie suchej. Najprzyjemniejszy był etap końcowy przy ozdabianiu i malowaniu rzeźby.
Eksperymentowanie i prace w różnych technikach plastycznych, to wzbogacanie warsztatu artystycznego oraz unikanie monotonii w pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczestnikom sprawia to wiele radości i satysfakcji.
 W rezultacie długotrwałej i wymagającej pracy obu grup powstały pięknie i oryginalne obrazy oraz rzeźby, a tym samym wspaniała wystawa.
Na koniec nauczycielka wręczyła nagrody laureatkom konkursu plastycznego, podziękowała rodzicom oraz pogratulowała wychowankom wspaniałej wystawy.
I.O-K