Warsztaty zdobienia pisanek w Tarnogrodzie

Dziesięć dziewcząt – podopiecznych Anny Świcy – z pracowni Tęczowa Malarnia wzięło udział w XVII Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek. Impreza odbywała się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury.

Otwarcie dwudniowej imprezy miało miejsce w sali widowiskowej TOK. Młodych uczestników warsztatów i ich opiekunów powitała dyrektor placówki Renata Ćwik, zaś oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. Wszyscy mieli też okazję wysłuchać i obejrzeć prelekcję pt. „Od Wstępnej Środy do Zielonych Świątek. O bogactwie współczesnej obrzędowości wiosennej”. Jak się okazało wielu młodych ludzi nie zna już tradycji dzielenia się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego, czy siania owsa, a nie rzeżuchy jako symbolu odradzającego się życia.

Relacja z warsztatów zdobienia pisanek

Relacja z warsztatów…

W poniedziałek, 20 marca 2023 r., wychowanki pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju miały okazję zaznajomić się w dwiema technikami zdobienia pisanek. Pierwsza z nich to metoda wydrapywania wzoru na kolorowej wydmuszce (bądź jajku) za pomocą nożyka. Cennych wskazówek udzielała dziewczętom prowadząca warsztat Janina Pelc.

Druga metoda, to metoda batiku. Ten sposób zdobienia jajek za pomocą specjalnego pisaka i gorącego wosku, a następnie kilkukrotnym ich barwieniu, jest jednym z najstarszych kultywowanych w różnych regionach Polski. Mistrzynią tej techniki jest pani Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego. Dzięki jej pomocy powstały własnoręcznie zdobione pisanki. Nie zawsze doskonałe, ale dające satysfakcję z poniesionego trudu. Każda z technik wymaga dużej precyzji, skupienia i umiejętności operowania narzędziami.

Rolka z WARSZTATY ZDOBIENIA PISANEK /20.03.2023/

Warsztaty to nie tylko zdobienie pisanek, to także wprowadzanie w świat tradycji i kultury ludowej, jej elementów które młodzi ludzie powinni znać i w kolejnych latach kultywować.

fot. AŚ, AM