Święty Mikołaj i “Najpiękniejsze święta”

We wtorek, 6 grudnia 2022 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĘTA. Autorami prezentowanych prac plastycznych są dzieci z pracowni Tęczowa Malarnia. Tego dnia – jak chce tradycja – zawitał też do dzieci św. Mikołaj.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W oczekiwaniu na te najpiękniejsze święta dzieci z trzech najmłodszych grup pracowni plastycznej TĘCZOWA MALARNIA stworzyły niepowtarzalne obrazy inspirowane tematem szopki bożonarodzeniowej. Dla najmłodszych to właśnie szopka – z maleńkim Jezusem Maryją i Józefem oraz otaczającymi ich aniołami, gwiazdą betlejemską, zwierzętami, pastuszkami, dziećmi śpiewającymi kolędy – jest jednym z najbardziej wyrazistych elementów świątecznych.

Jako że otwarcie wystawy przypadło na dzień, kiedy św. Mikołaj przynosi prezenty, nie mogło więc zabraknąć jego portretów namalowanych przez dzieci. Ekspozycję uzupełnia kilka prac inspirowanych tematem Bożego Narodzenia.

Tegoroczna ekspozycja powstawała kilka tygodni. Młodzi twórcy, pracując po dwie lub trzy osoby, mieli za zadanie stworzyć wspólny obraz na dużym formacie. Podczas zajęć można było zauważyć ich wielkie zaangażowanie w tworzenie. Malowanie, rysowanie i posypywanie kolorowym, błyszczącym brokatem, a także duży format pracy wyzwolił w małych artystach wielkie emocje i radość. Na ścianach Galerii „Pierwsze Piętro” Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zwisły więc prace kilkudziesięciorga dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

Opiekunem artystycznym twórców wystawy jest Anna Świca, dlatego to oni byli najważniejszymi gośćmi uroczystości otwarcia ekspozycji. Nie zabrakło też dorosłych – rodziców i opiekunów. Zgromadzonych powitała dyrektor MDK Urszula Demucha, a w świąteczny klimat wprowadziły dwie solistki Amelia KomorowskaAmelia Lewkowicz ze Studia Piosenki CANTO prowadzonego przez Kornelię Rudy. Zebrani na wernisażu usłyszeli w ich wykonaniu kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Tryumfy Króla Niebieskiego”.

To artystyczne wydarzenie zostało połączone z wizytą św. Mikołaja. Najwięcej radości przyniosły dzieciom otrzymane z jego rąk prezenty, a potem wspólne zdjęcie.

Namawiamy wszystkich odwiedzających progi naszej placówki do przystanięcia przed wyjątkowymi pracami, wyjątkowych twórców. Zachęcamy, aby zatrzymać się na chwilę przed obrazami tworzonymi przez dzieci, bo tam zauważymy ich autentyczność, świat pełen pozytywnych emocji, dającymi nadzieję na radość i pokój.

Wystawę oglądać można do 4 stycznia 2023 r, a także w formie prezentacji online na stronie internetowej i facebooku placówki.